Näitused

Muuseumi püsinäitus „Küla keset linna. Lugusid Kalamajast“  kõneleb piirkonna elust kuue Kalamajale iseloomuliku koondkuju kaudu:  Kalamaja mees, Kalamaja naine, Kalamaja laps, Kalamaja esivanem, Kalamaja elukunstnik ja Kalamaja loom. Need tegelased on koondkujud eri aegadest ja ajastutest , jutustades lugusid keskajast tänaseni. Läbi muuseumi kulgedes avanevad ühes kohalike inimestega ka siinsete majade lood: külastajat ootavad  kelder, trepikoda, garaaž, elutuba, kuid näitust leiab ka tualetis. Noored külastajad saavad aga muuseumi perealal mängida Tallinna maja tüüpi nukuelamus.

Muuseumist leiab ka galerii, kus nii kohalikel kui  teistel soovijatel on võimalik oma ideid näituseks vormida või põnevaid kollektsioone huvilistele tutvustada.

Muuseum on küll sisult suur, ent ruumalalt pisike. Seetõttu näeb meie näitusi sageli ka siinsetel tänavatel.

Täname kõiki Kalamaja inimesi, kes aitasid kaasa muuseumi loomisele!

 

Näituse kuraatorid Kristi Paatsi, Tuuli Silber, Laura Jamsja

Ruumiline kujundus Ruumilabor OÜ

Näituse graafiline disain Refleks OÜ

Ekspositsiooni lahendused HN Steel, Argo Männik, Krista Norden

 

Kalamaja muuseumi ajutiste näituste saalis on avatud näitus

„Kalarand – igaühe-mereääre kolmas tulemine“

Tallinn on merelinn! Mida? Tallinn on merelinn? Kas tõesti? Naljakas, et veel 30 aastat pärast iseseisvumist kahtleme selles faktis, sest meri ja mereäär pole endiselt linlastele sama avatud, kui näiteks meie lähinaabrite soomlaste ja rootslaste pealinnades.

Näitus „Kalarand – igaühe-mereääre kolmas tulemine“ on tagasivaade Kalaranna piirkonna arenduse protsessile  ja sellest saadud õppetundidele. Mida õppis kohalik omavalitsus avaliku huvi kaitsmisel? Mida järeldas protsessist maaomanik? Millise kogemuse võrra on rikkamad aktiivsed tallinlased?

Näitusel saavad sõna peamised asjaosalised. Lisaks puudutab näitus ka Kalaranna kaugemat ja lähemat minevikku: keskaegseid mündrikke, 200. aastat tagasi tegutsenud kümblusasutusi ning 1990ndate privatiseerimisi. 

Näituse kuraator: Teele Pehk koos Kalamaja muuseumiga

Kaasa aitasid: Triin Talk, Toomas Paaver, Jaak-Adam Looveer, Kaidi Põldoja, Karin Marosov, Väino Sarnet, Ervin Nurmela ja Rakendusliku Antropoloogia Keskus

Aitäh kõigile hoolivatele meretallinlastele!

   

Välinäitus “UKA-UKA, mina prii. Õuemängud Kalamajas”

Kalamaja kalmistupargis, Kalamaja Põhikooli aial (Vabriku 18) ja Kalamaja muuseumi hoovis (Kotzebue 16).
Kalamaja muuseumi seekordse välinäituse teema Kalamaja tänavatel on kohalikud mängud ja mängimise lood aastatel 1930–1970.

Mäng on väikese inimese töö ja seda on ka kõikide eeslinnade lapsed alati usinasti teinud. Kui emad-isad teenisid oma igapäevast leiba vabrikutes, kontorites, turul ja mujal, siis nende võsukesed põgenesid igal võimalusel kitsastest korteritest hoovidesse ja tänavatele, et koos teiste omavanustega pidada tuliseid rahvastepallilahingud, kolistada kularatastega mööda asfalti või turnida üle plankude ja läbi keldrite, luurates üksteise kampade järele.

Kalamaja muuseumi loojatega on inimesed jaganud siinsest elust oma mälestusi ja lugusid, millest paljud  on seotud lapsepõlve ja mängudega. Lisaks mälestustele saab näitusel lugeda mängude kirjeldusi, et neid siis ka kohe ise järele proovida.

Näitust näeb kolmes kohas Kalamajas: 
Kalamaja kalmistupargis, Kalamaja Põhikooli aial (Vabriku 18) ja Kalamaja muuseumi hoovis (Kotzebue 16).
Lisaks leiab Kalamaja tänavatelt toredaid kalakujulisi keksukaste, Keksukastid leiab Kalamajast neljast kohast: Kalamaja muuseumi eest, Gustav Adolfi Gümnaasiumi Kotzebue maja lähedalt, Kalamaja Põhikooli juurest ja Kalamaja kalmistupargi mänguväljaku kandist.

Näituse kujundas Kristina Tort, keksukaste joonistasid tänavatele Põhja-Tallinna Noortekeskuse noored Salme Kulmari (Pseudo Tours) juhendamisel, näituse trükkis Prindime, üles seadis Andres Lall. Täname Karioru parki.

Muuseum tänab veelkord kõiki, kes meiega oma mälestusi on jaganud!

 

Välinäitus “Kalamaja kadunud killud. Pildikesi perealbumitest” Kalamaja tänavatel

Seekordne Kalamaja muuseumi välinäitus on justkui ajarännak aastatetagusesse aguliellu. Tegemist on väärtusliku pildimaterjaliga, mida muuseumi üleskutsele reageerinud endised ja praegused kohalikud on meiega jaganud. Fotoalbumid on olnud inimeste kalleim vara, mida elu keerulistel rännakutel ikka kaasas on kantud. Fotosid täiendavad intervjuudel põhinevad tekstilõigud andes aimu, kuidas ühes Tallinna suurimas eeslinnas elati 50, 60, 70 ja 80 aastat tagasi. Fotostendid on paigutatud nende majade juurde või lähedusse, kus need kunagi üles on võetud.
Aadressidel:  Vana-Kalamaja 7, Malmi 8, Valgevase 14, Kalju 7, Kalju 2/Soo 31, Soo 42, Uus-Kalamaja 9, Kungla 53, Kungla 13, Tõllu 7, Noole 5, Köie 5, Köie 1a, Soo 11
Täname kõiki, kes muuseumiga oma pere lugu on jaganud!
Uued-vanad lood on endiselt oodatud:

Näituse meeskond:
Kuraator Tuuli Silber; konsultandid  Laura Jamsja, Kristi Paatsi; kunstnik Anne Järvpõld; tekstitoimetajad Maarja Valk, Kadri Toomsalu; esemefotod Meeli Küttim; tehnik Andres Lall

Näitus “KALAMAJA LASTE KASTMES” Balti jaama turul

2019. aasta algul kutsus Kalamaja muuseum kõiki Põhja-Tallinnas elavaid või seal koolis ja huvikoolis käivaid lapsi oma kandi teemadel muuseumile kaastöid saatma.
Kokku jõudis muuseumisse üle 160 pildi-kavandi-maketi ja 54 kirjatükki. Tänutäheks korraldas muuseum igale osalenud klassile või rühmale mängulise lastetuuri mööda Kalamaja tänavaid. Samuti esitletakse laste loomingut mitmel erineval moel 2021. aastal avatavas Kalamaja kogukonnamuuseumis.
Muuseumisse jõudnud töödest kujundas kunstnik Kärt Hennoste värvikad kollaažid, mis koos suure vineerist pea ja sabaga moodustavad suunaga Kalamaja poole viitava suure kala.

Suur Tänu Balti Jaama turule!

Webinäitus „KALAMAJA KÕRVAD“ eestikeelses Wikipedias

„Kalamaja kõrvad“ oli 2020. sügisel vaid 12 tundi avatud näitus tühjas Kalamaja muuseumis enne selle kauaoodatud remonti minekut. Nüüdsest on tänu digikultuuriaastale kogu materjal kättesaadav ka eestikeelses Vikipeedias.
Virtuaalnäitusel saab tutvuda kunstnik Flo Kasearu kaasabil näituse tarbeks valminud kipskõrvade galeriiga ning kuulata Kalamaja inimeste mälestuslõike ja piirkonnale iseloomulikke helisid linnaruumist. Sügisese aktsiooni käigus said külastajad ka ise muuseumiseintele joonistada ja kirjutada, mida huvitavat nemad läbi seinte kuulnud on. Needki mälestused on jäädvustatud fotogaleriina.
Näitusele pääsed SIIT

Toimunud näitused
Ühepäevanäitus-heliinstallatsioon „Kalamaja kõrvad“

Pühapäeval, 20. septembril kell 12.00–00.00 toimub Kalamaja muuseumis (Kotzebue 16) ühepäevanäitus Kalamaja inimestelt kogutud mälestuste heliinstallatsiooni ja kipsist kõrvavormidega.
Näitus sai innustust Kalamaja muuseumi ettevalmistustöö käigus tehtud intervjuudest, milles toodi kohaspetsiifilise nähtusena välja siinsete eluhoonete erakordselt läbikostvad seinad. Tühjas muuseumis kõlavad mälestuslõigud Kalamaja inimestelt ja piirkonnale iseloomulikud helid linnaruumist.
Seintel on näha koostöös naaberasumi kunstniku Flo Kasearuga valminud Kalamaja inimeste kõrvade kipsist jäljendid, mis valmisid kogumisaktsiooni käigus kolmel õhtul. Enam kui 60 intervjuust on valitud helgemad mälestused, mida jutustavad endised ja praegused Kalamaja elanikud.
Ka seintel on kõrvad. Nii on!

Idee: Kalamaja muuseumi naiskond
Kõrvakunstnik: Flo Kasearu
Helimeister: Juhan Vihterpal
Helitehnik: Rent Extreme
Plakati kujundus: Fly Illustration
Kalamaja kõrvad ja mälestused:  endised ja praegused Kalamaja elanikud
Täname: Tallinna Linnamuuseumi haldusosakond, Tallinna Linnamuuseum
12 tundi avatud näitus on viimane võimalus külastada tühja muuseumimaja enne selle kauaoodatud remonti minekut.
Prii sissepääs.

Foto: Kalamaja inimeste kõrvad. Foto autor: Kristi Paatsi


Näitus “KALAMAJA LASTE KASTMES” Balti jaama tunnelis
16.10.2019 – 02.03.2020

Alates 16. oktoobrist võib Balti jaama tunnelis näha Kalamaja kujutavatest lastejoonistustest koostatud kollaaže.
Tallinna Linnamuuseum avab 2020. aasta kevadel endises lastemuuseumi majas (Kotzebue 16) Kalamaja kogukonnamuuseumi.

Muuseumi loomisprotsessi on algusest peale kaasatud erinevas vanuses kohalikke, endisi ja praegusi elanikke ja muul moel Kalamajaga seotud inimesi. 2019. aasta algul kutsuti ka kõiki Põhja-Tallinnas elavaid või seal koolis ja huvikoolis käivaid lapsi oma kandi teemadel muuseumile kaastöid saatma.
Kokku jõudis muuseumisse üle 160 pildi-kavandi-maketi ja 54 kirjatükki. Tänutäheks korraldas muuseum igale osalenud klassile või rühmale mängulise lastetuuri mööda Kalamaja tänavaid. Samuti esitletakse laste loomingut mitmel erineval moel 2020. aastal avatavas Kalamaja kogukonnamuuseumis.
Muuseumisse jõudnud töödest kujundas kunstnik Kärt Hennoste värvikad kollaažid, mis koos suure vineerist pea ja sabaga moodustavad suunaga Kalamaja poole viitava suure kala.

Suur kala jääb tunnelisse möödakäijaid rõõmustama kuni 2020. jaanuari lõpuni.
   
Näitus jalakäijate tunnelis                               Kellukese LA Lotte rühma lapsed ja õpetaja Maris Laaneväli

Kõiki muuseumisse saadetud originaaltöid saab näha näitusel Kalamaja raamatukogus Kotzebue 9 kuni 29. veebruarini 2020.a.

Näituse idee ja koostaja: Tuuli Silber
Kujundaja: Kärt Hennoste
Teostus: Andres Lall, Jaan Märss

Täname:
Kõiki osalenud lapsi ja õpetajaid:
Lasteaed Kelluke õpetaja Maris Laaneväli ja Lotte rühm; Kalamaja lasteaed; kunstistuudio Marukaru ja Agnes Liiv; Pelgulinna Rahvamaja kunstiring ja õp. Terje Mudist; Gustav Adolfi Gümnaasiumist:  õp.  Liisa Pähk ja 1.a kl, 1.r kl, 1.ö, 6a kl, õp. Kadri Pajo ja 2.a kl, õp. Anu Peri ja 3.a kl, õp. Sirlet Viilas ja 3.b kl, õp. Kirsika Rahuelu ja 4. b kl;  Kalamaja Põhikoolist: õpetaja Ingrid Kaups ja 2. c klass, õpetaja Kevin Pruus ja 5. a kl, 5. b kl, 9. a kl; TKG 10 AD; perekonnad Einaste, Kaju, Tort.

Suur tänu meeldiva koostöö eest!
Kalamaja Raamatukogu, Tallinna Kesklinna Valitsus, RealWay OÜ, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet, Marge Väljari, Tiia Mets.

   

Kalamaja PK 3.c klassi lapsed


Iris Anspal 10a „Kalamaja hipster Kuldnokk

Välinäitus Kalamaja tänavatel:
„KUHU ÜHTEGI PÄIKESEKIIRT EI PAISTA“
03.10.2019 – 4.12.2019

Väljapaneku keskmes on fotoreporteri Hans Soosaare 1920. aastatel jäädvustatud pildiseeria samadel tänavatel asunud kehvadest korterioludest. Hans Soosaar on üks esimestest professionaalsetest fotoajakirjanikest Eestis. Oma fotosilmaga on ta näinud nii kirevaid Estonia teatri balle, Klooga koonduslaagris hukatuid kui ka asumielu esimeses Eesti Vabariigis.

Kalamaja tänavatel on Soosaare 10 fotot, mida täiendavad piltniku eluolukirjeldused fotode tagaküljelt. Pildistused on paigutatud samade majade ette, mille elanikke Soosaar üle 90 aasta tagasi jäädvustas, moodustades isemoodi linnagalerii. Fotostendid asuvad järgnevatel tänavatel: Kotzebue 16, Tööstuse 4 ja 26, Vabriku 6, Kesk-Kalamaja 11, Võrgu 25, Küti 15, Väike-Patarei 2 ja 11, Suur-Patarei 10. Kui maja on lammutatud, on fotostend paigaldatud esialgsele asukohale võimalikult lähedale.

Täpsemaid asukohti saad vaadata SIIN.

Välinäituse raames saab osaleda eestikeelsetel linnaretkedel.
Tuurid kestavad u 1 tunni ja algavad Kalamaja muuseumi (Kotzebue 16) eest.
Osalemine tasuta.

Registreeruda saab linnaretkedele:

19. oktoobril  kell 13.00 SIIN

1. novembril kell 19.00 SIIN

Näitus kuulub Tallinna Fotokuu ’19 satelliitprogrammi ja jääb Kalamaja tänavatele 4. novembrini.

Kuraator: Laura Jamsja

Konsultandid: Kristi Paatsi, Aap Tepper, Tuuli Silber

Kunstnik: Lilian Juhkam

Fotode allikad: Eesti Ajaloomuuseum, Tallinna Linnaarhiiv, Fotomuuseum

Teostus: Andres Lall, SYS Print OÜ

Täname: Kalamaja korteriühistute esindajad, Tallinna Linnavalitsus, Sille Kima, Joel Leis, Indrek Hinrikus, Sirje Pallo, Kadri Toomsalu, Tanel Verk, Anneli Jalava, Jaak Juske, Tuuli Järmut

Kesk-Kalamaja 11-6 – Edu
“Wana naisterahwas, elab pimedas, niiskes keldrikorteris. Maksab üüri 250 mk. kuus.” (AM _ 16313:7 F 5900:7)

“MUINASJUTU-VANAEMA JUTULÕNGAKERA”,

toimus Narva muuseumi kunstigaleriis Narvas, Vestervalli 21.
http://narvamuuseum.ee/est/kunstigalerii/

Tegemist on hubase vanaema toaga, kus võib kohata muinasjuttu erineval kujul – seda kuulata, lugeda, mängida, vaadata, kirjutada ning ka ise jutustada. Pealtnäha tavaline riidekapp võib hakata kõnelema ning peita endas muinasjutumetsa, tegelased raamatulehekülgedel aga ühtäkki ellu ärgata ning liikuma hakata. Vana puhvetkapp peidab endas aga jutuvestjate lugusid Setumaalt. Võlupuu esitab küsimusi muinasjuttude kohta ning aitab meenutada, millised on neile iseloomulikud tunnused. Vanaema juurest ei puudu ka pannkoogid – sedapuhku on tegemist jutu-pannkookidega, millega mängides saab ise ühe uue muinasloo veerema panna.
Näitus sündis tänu muuseumi jõudnud tekstiilist lamenukkudele, mille autoriks on muinasjutu-vanaemaks kutsutud Leelo Vau (1921-2010), kes 1980ndatel aastatel nendega mööda Eestimaad ringi rändas ja nii lastele kui täiskasvanutele muinasjutte vestis.
Enamikul meist on lapseeamälestusi hetkedest koos oma vanaemaga. Vanaemad on olnud need, kel aega lapsega koos toimetada, ringi käia ja sinna juurde lugusid jutustada. Need lood saadavad inimest tihtipeale kogu ülejäänud elu – niivõrd tähtis on see, mida kogetakse lapsena.
Käesolev näitus ongi pühendatud kõigile vanavanematele, kes armastavad lastele lugusid rääkida ning püüab tuletada meelde, et praegusel kiirel ja pealiskaudsel ajal on ülioluline leida aega silmast-silma kohtumisteks, et päriselt üksteist kuulata ja lugusid rääkida.

Täname: ERR heliarhiiv, Rahvusarhiivi filmiarhiiv, Ants Vau erakogu

Näituse koostas: Tuuli Silber
Kujundasid: Anneliis Aunapuu ja Tuuli Silber
Kaastekstid: Risto Järv, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Piret Päär
Animatsioon: Animailm OÜ
Toetas Kultuurkapital

Jutu-pannkoogimäng
Foto: J. Künnap

Fotonäitus “Eesti musterlapsed vanast Maretist”

Kalamaja raamatukogus, Kotzebue 9
4.10 – 10.11.2018


    
Lapsed on elu õied ja meie kalleim vara. Loomulikult tuleb seda õite ilu ja õitsemist ka jäädvustada.
See on kiire mööduma. Praegusel ajal võivad näiteks ajakirja Pere ja Kodu lugejad igast numbrist leida
lehekülje toredate põnnipiltidega. Vanemad on tabanud humoorikaid hetki, mis kisuvad vaataja suu naerule
ilmselt aastaid hiljemgi. Hetked on tõesti jagamist väärt. Kas aga teate, et sarnaseid põnnipildi lehekülgi avaldati
juba ka sõjaeelse Eesti vabariigi ajal? Siis oli avaldajaks naisteajakiri „Maret“ (ilmus Tartus 1935-1940).
Lapsed piltidel polnud aga tabatud mitte juhuslikult, vaid enamasti viimseni sätitud ja kammitud.
Teiste hulgas leidub ka argisemaid jäädvustusi, kuid enamasti vaatavad fotodelt vastu justkui musterlapsed.
Üheks huvitavaks ajastu märgiks võib pidada ka pildiallkirju, kus lisaks lapse ja tema isa nimele mainitakse
vanema ametit või seisust. Näiteks kas tegemist on pangajuhataja, jaama raudteeametniku või taluomaniku lastega.
Teiste hulgas võib fotodelt leida ka näiteks skulptor A.Starkopf`i  ja raadio-onu Felix Moor`i tütred.
Oma ajastu lugu räägivad piltidel ka laste nimed, riided, mänguasjad, mis neil käes on, kus ja mida nad teevad.
See on üks põnev ja uurimistväärt lugu või õigemini on iga pildi taga oma lugu.
Eriti paslik on seda kõike uurida nüüd meie 100 aastaseks saanud vabariigis.

Kuraator: Tuuli Silber
Kunstnik: Anne Järvpõld
Täname:
Eesti Rahvusraamatukogu digiteerimiskeskus

Vitriininäitus “100 aasta mängud”

Avatakse oktoobris Kadrioru Miiamillas, Koidula 21c
http://linnamuuseum.ee/kadrioru-miiamilla/

Väljapanek lauamängudest Tallinna Linnamuuseumi kogudest.
Vanimad pärinevad 20. saj. algusaastatest. Samuti saab näha valikut nõukogude perioodil Eestis
ja teistes liiduvabariikides valmistatud mängudest.