Näitus Kalamaja muuseumis:
“KALAMAJA TAPEEDID ja mida kõike
nende alt leida võib”

Kalamaja muuseumi galeriis
12. aprill 2023 kuni 8. september 2024

Kalamajas ja Põhja-Tallinnas leidub veel üksjagu 20. sajandi esimesel poolel ehitatud elamuid, mis alles ootavad renoveerimist või on see protsess alles alanud. Järjest enam on korteriomanikke, kes olnud aegu ja kihistusi väärtustavad ja pärandit oluliseks peavad. Nii ongi Kalamaja kogukonnamuusemisse jõudnud kenake hulk siinsete korteriremontijate käe läbi päästetud seinakatteid. Ka lae või seina vahelt ja põranda alt leitud esemed võivad anda edasi üllatavaid sõnumeid. Tallinna Linnamuuseumi restauraatori Merike Neidorpi käe all on vanade tapeetide kihid lahti leotatud ja harutatud. Nii avaneb meil võimalus võtta ette siinses Tallinna vanimas eeslinnas väike ajarännak nii olulise interjööri osa nagu seda on tapeet ajalukku.

Tapeedid pärinevad hoonetest Soo 16, Soo 20, Küti 3, Kalaranna 4, Salme 25, Kungla 7, Valgevase 14 ja Vabriku 31/2.

Esemeleiud pärinevad hoonetest Kotzebue 16, Kotzebue 12, Kopli 2c (Economy hotell), Kopli 36/1, Küti 3, Tööstuse 3, Jahu 8, Vana-Kalamaja 3b, Kungla 7.

Näitusel on eksponeeritud ka kunstnik Bita Razavi videoteos “The Essential Guide to Remont” (2019) / “Hädavajaliku remondi juhend” video 8’33”.

 

Näituse kuraator on Tuuli Silber, konsultant tapeediajaloolane Kadri Kallaste, näituse kujundasid kohalikud kunstnikud Silja Saarepuu ja Villu Plink.
Tehnilised lahendused: Andres Lall ja Laserstuudio.

Täname Kalamaja inimesi, kes on tapeedid ja näituse eksponaadid muuseumisse annetanud.