Teema-aastad

Fotomuuseumi näitused keskenduvad igal aastal kindlale teemale.

FOTOMUUSEUMI UUS TEEMA-AASTA: FOOKUSES ON KEHA

 

23. mail 2024 algab Fotomuuseumis uus teema-aasta, mis võtab seekord fookusesse keha kujutamise fotograafias. Uurime, kuidas läbi Eesti fotoajaloo on erinevad fotograafid kehasid jäädvustanud, mis on seda siinses kultuuriruumis mõjutanud ja millised on põhižanrid keha pildistamisel. 

Arvestades keha teema laia sisulist ja väljenduslikku ulatust, toome publikuni mitmekesise näituse- ja publikuprogrammi. Fotograafia kui kõige realistlikum representatsiooniviis vormib uusi ja mõnikord ka ootamatuid vaatepunkte sellele, mida ta kujutab. Keha kujutamine on läbi ajaloo olnud omamoodi lahinguväli: see on politiseeritud, kontseptualiseeritud, üha enam jagatud; ja samas on see ka paradoksaalselt psühholoogiline ja vaimne suhe inimvormi ja identiteediga, mida iga konkreetne keha endas kannab. 

Fotomuuseum avab keha teema-aastaga seoses kaks suurt näitust. 23. maist 2024 kutsume publikut Fotomuuseumi Raevangla hoonesse Tallinna vanalinnas, kus eksponeerime teema-aasta peanäitust “Sugu ja lugu” ning sellega kaasnevat kaht väikest väljapanekut: Salatrepi galerii näitust “Suvitajad” ja siseõue galerii näitust “Anna-Stina Treumund. Etüüdid vannipardiga”.
6. juunil 2024 avaneb Fotomuuseumi galeriis Seek kaasaegseid kehakäsitlusi tutvustav grupinäitus “Keha”.

Näitus „Sugu ja lugu“ keskendub keha kujutamisele Eesti fotoajaloos, võttes fookusesse soolisuse, seksuaalsuse ja lood, mida pildid kõnelevad. Näitusel on väljas teosed analoogfotograafia ajastust Eestis alates 19. sajandi lõpust kuni 2000. aastate alguseni, digiajastu tulemiseni. Esmakordselt Eesti kunstiloos on näitusel eraldi segmendina välja toodud ajalooline pornograafiline foto, mis on eksisteerinud iseseisva žanrina fotograafia algusaegadest alates.

Näitus “Suvitajad” on kelmikas pilk rannakultuuri harrastajaile üürikeses Eesti suves 1930. aastaist. 

Näitus “Anna-Stina Treumund. Etüüdid vannipardiga” toob vaatajani varalahkunud kunstniku Anna-Stina Treumundi (1982–2017) seni avalikult esitamata fotoseeria, mis on tervikuna kunstniku haavatavust representeeriv autoakt. 

Näitus “Keha” koondab 23 kunstniku kaasaegsed kehakäsitlused läbi kaamera nii fotos kui videos ning mõned installatiivselt loodud teosed. Eksponeeritud teosed avavad tänases ühiskonnas kajavaid olulisi teemasid kehaga seoses. 

Keha teema-aasta programmi täidavad näituste kõrval erinevad loengud, töötoad, kontserdid ja performance’id. Keha teema-aasta kestab 2026. aasta jaanuari lõpuni. 

Keha teema-aasta programmi toetab Eesti Kultuurkapital.

KEHA teema-aasta

<b>UUS HOOAEG GALERIIS SEEK <br></b>Fotomuuseumi grupinäitus “KEHA” 

UUS HOOAEG GALERIIS SEEK
Fotomuuseumi grupinäitus “KEHA” 

Fotomuuseumi 2024 teema-aasta oluline väljapanek koondab kehakäsitlused, mis on jäädvustatud nii fotos kui videos.

<b>UUS FOTONÄITUS "SUGU JA LUGU" <br>Fotomuuseumis</b>

UUS FOTONÄITUS “SUGU JA LUGU”
Fotomuuseumis

2024 teema-aasta näitusel “Sugu ja lugu” on teoseid alates fotograafia algusest Eestis kuni digiajastu tulekuni 2000. aastatel.

 

 

Varasemad teema-aastad