Kogud

Fotomuuseumis asub Tallinna Linnamuuseumi suurim museaalide kogu. See on fotokogu, mis sisaldab umbes 67000 fotot, negatiivi ja digitaalset kujutist.

Asjatundjad loevad TLM fotokogu üheks paremaks Tallinna vaadete arhiiviks Eestis. Kogus säilitatakse pilte Tallinnast alates 1860. aastatest kuni linna tänase päeva vaadeteni. Lisaks kaunile ja efektsele vanalinnale on jäädvustatud ka äärelinnade puitasumid.

Fotomuuseum tegeleb ka Eesti fotoajaloo uurimise ja säilitamisega, seetõttu sisaldavad kogud hulgaliselt fotograafide ja fotokunsti teemalist materjali. Fotokogu aareteks on kindlasti autorikollektsioonid Eesti kuulsate fotograafide Johannes ja Peeter Parikase, Nikolai Nyländeri, Johannes Mülberi, Carl Sarapi ning Peeter Toominga ja Tallinna Fotoklubi liikmete töödega.

Fotograafia ajaloo tundmaõppimisel on suureks abiks väljapanek vanast fototehnikast. Fotomuuseumi kogus säilitatakse 1400 ajaloolist fotoeset, nende hulgas on ka kuulus Eestis leiutatud pisikaamera “Minox”. Ning mitmeid Eestist toodetud või konstrueeritud pildimasinaid.

Fotomuuseumi dokumentaalkogu sisaldab 2100 trükist ja käsikirja mille hulgas on ka esimene mahukam fotoõpik Heinrich Tiidermanni “Täieline Päewapildi Õpetus” 1899.a. Õnnitluspostkaartide kollektsioon (1388 museaali) võimaldab jälgida postkaardi arengut lühiteatest kauni piltpostkaardini.

 

Fotomuuseumi kogusid kasutades pea meeles!

  • Esimeseks ja suurimaks abimeheks kogude kasutamisel on Muuseumide Infosüsteem MuIS. Kõik Fotomuuseumi kogud on kantud Muisi ja on leitavad siit: muis.ee. Fotode ja negatiivide kogud on küll sisestatud, kuid ei ole varustatud 100% piltkujutistega. Selleks, et esemeid ja objekte otsida, valige otsinguvaates “detailne otsing” ning muuseumide loendist Tallinna Linnamuuseum. Otsisõna soovitame kirjutada väikese tähega ning kirjutada protsendimärkide vahele (näiteks Tallinna Raekoda puhul “raekoda”). Täpsem juhend MuIS-is otsingu tegemiseks on SIIN
  • Pildifaile saab tellida tellimisvormi kaudu või otse muis.ee veebilehelt eseme kirjelduse juures oleva tagasiside vormi kaudu
  • Kui vajate infot fotograafide kohta, siis varasemate kutseliste piltnike kohta on olemas Eesti Fotograafide Elulooline Andmebaas 1840-1940.
  • Fotomuuseumi 19. sajandi kuni 20.sajandi I poole fotograafide ja fotoettevõtete töönäidiste kollektsiooni nimekiri on leitav siit.

Kui soovite lisainfot või tutvuda kogudega füüsiliselt, siis palun võtke ühendust koguhoidja Tanel Verkiga (e-post tanel.verk@linnamuuseum.ee, tel 6440553) ja leppige kokku aeg.