Fotomuuseumi pood

Fotomuuseumi kirjastatud trükised

Trükiseid ja meeneid on võimalik osta Fotomuuseumist kohapeal või tellida Omniva pakiautomaati (lisandub postikulu 5 eurot).

“Eesti Pildis. Fotograaf Carl Sarap 1893-1942

2022. Koostas Merilis Roosalu – 45 €

Loe tutvustust FM kodulehelt >

Fotomuuseumi mahukas album tutvustab Eesti 1930. aastate tippfotograaf Carl Sarapi fotopärandit.

Albumist leiab Carl Sarapi loomingu paremiku ja kõiki Eesti maakondi hõlmava pildivaliku Eesti maast ja inimestest enne 1940. aastat. Lisaks enam kui 300 fotole on albumis põhjalik uurimus fotograaf Carl Sarapist ja tema elukaaslasest Johanna Triefeldtist, koostajaks fotokogu hoidja Merilis Roosalu. Eesti loodust ja asulaid jäädvustanud Carl Sarapi lüürilisi fotosid aitavad lahti mõtestada kunstiajaloolase Tiina Abeli ning Sarapi-Triefeldti fotopostkaartide seeria “Kaunis kodumaa” (1936–1940) uurija Kati Sarapiku lühiartiklid. Ka on albumis fotograaf Carl Sarapi kohta varem ilmunud uurimuste, avaldatud artiklite ning arhiiviallikate loetelu.

Peeter Langovits. ½ sajandit”

2021. Koostas Tanel Verk – 45 €

Loe tutvustust FM kodulehelt >
Raamatu tutvustus ERR portaalis >

Eesti pressifoto ja dokumentaalfotograafia grand old man Peeter Langovitsi teos “Peeter Langovits. ½ sajandit” koondab Eesti fotoloos olulise fotograafi loometööd, mis on ka põhjalikult dokumenteeritud.

Raamatu Peeter Langovits. ½ sajandit” eessõna kirjutas koostaja Tanel Verk. Ülejäänud tekstid pärinevad peategelase enda sulest. Need on minavormis mõtisklused, jutustused ja meenutused.

Langovitsi tekstid on kirjutatud spetsiifiliselt just fotograafilisest perspektiivist, keskendudes fotograafi olulisematele projektidele, muutustele tema karjääris ja ajaloos. Raamatu kujundas Sandra Verk. 

Oluline on, et raamatu tekstid on paralleelselt eesti ja inglise keeles, mis teeb teose ligipääsetavamaks ja avab paremini Eesti fotoajalugu ka rahvusvahelisele fotopublikule. 

Raamatus on 340 lehekülge ja üle 500 foto, millest suur osa kuuluvad nüüdseks ka Fotomuuseumi põhikogusse.

 

130 fotograafi koostöös sündinud raamat “Isolatsioonidialoogid”

2021. Koostas Annika Haas – 35 €

Loe projekti tutvustust >
Vaata “Isolatsioonidialoogide” lehekülge >
Tuumik Stuudio kujunduse fotod >

Raamat sündis tänu näitusele, mille eesmärk oli jäädvustada isolatsiooniaja ainulaadset kogemust ning kirjeldada eriolukorras tekkinud tundeid ja mõtteid.

Kehtis autentsuse nõue, et uudset olukorda antaks võimalikult ehedalt edasi. Fotograafidel tuli pilte luua nüüd ja praegu, reaalsust dokumenteerides või lavastades, kuid oma varasemaid töid kasutamata.

Sõnatud kahekõned panid fotograafe endast kaugemale vaatama, õppima samastumist ning analüüsima partneri mõtteid ja nägemusi, et siis omapoolse tundevisuaaliga vastata.

STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat

 2020. Koostas Tanel Verk – 20 € (autogrammidega versioon 50 eurot)

Loe tutvustust FM kodulehelt >

Fotomuuseumi välja antud kogumik on esmakordne kokkuvõttev ja illustreeritud käsitlus Eestis 1964. aastal loodud fotokunstirühmitusest, sisaldades ajaloolist ja kunstiteaduslikku ülevaadet ning Fotogrupi STODOM autorite: Kalju Suure, Peeter Toominga, Tatjana Dobrovolskaja, Andrei Dobrovolski, Rein Marani, Boris Mäemetsa, Peep Puksi ja Tõnu Tormise loomingut.

Raamatus saab lähema ülevaate rühmituse tegevusest ja loomingust: siin näeb seniavaldamata töid ja tõelisi tähtteoseid. Fotokogu vanemkoguhoidja Tanel Verk on kirjutanud STODOMi faktoloogia, kunstiteadlane Elnara Taidre lahkab Nõukogude perioodi kunstimaailma STODOMi vaatepunktist. Kakskeelne raamat sisaldab arvukalt lisamaterjale, seletusi ja fotosid.

 

“Pildile püütud. Sündmusfotod 1856–1990 Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumi kogust.”

2019. Koostas Merilis Roosalu – 32 €
Loe tutvustust FM kodulehelt >

“Pildile püütud. Sündmusfotod 1856–1990 Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumi kogust.” Raamat Tallinna Linnamuuseumi Varamu sarjast sisaldab valikut 274 ajaloolisest fotost, mis kajastavad tallinlaste elu ja tänavapilti mõjutanud sündmusi.
Albumist leiab ülesvõtteid raudteeühenduse algusaegadest Revali ja Peterburi vahel, Peeter I mälestusmärgi avamisest 1910 ning mahavõtmisest 1922 Heinaturul ehk Vabaduse väljakul. Jäädvustusi on Eesti Vabariigi 1930. aastate plahvatuslikust ehitustegevusest, Teisest maailmasõjast ja selle hävitustööst,1980. aasta olümpiapalavikust ja taas sinimustvalge trikoloori ilmumisest Tallinnas. Sündmusfotosid saadavad lühikesed tutvustavad tekstid paralleelselt eesti ja inglise keeles.

 

EESTI RAHVA RÕIVAD

Eesti rahva rõivad

2019. Koostas Anneli Jalava – 24 €

Loe tutvustust FM kodulehelt >

Tallinna Linnamuuseumi ja kirjastuse Tänapäev koostöös valminud kinkeraamat 170 etnograafilise fotoga. Seitse enne 1940. aastat tegutsenud nimekat autorit on jäädvustanud Eesti inimesi.

Ühiste kaante vahel on Teise maailmasõja eelse Eesti nimekate fotograafide teosed, mis on sündinud soovist jäädvustada oma inimeste ja maa pärandkultuuri. Kõik piltnikud on olnud väga palju rohkem kui dokumenteerijad, olles pühendunud eesti rahvuskultuurile.

Charles Borchardt, Reinhold Sachker, Otto Eduard Buhgan, Heinrich Tiidermann, Carl Oswald Bulla, Georg-Johannes Parikas, Peeter Parikas ja Carl Sarap on pildistanud meid, eestlasi, nii kunstilise väljakutsena kui ehk ka vastutustundest oma aja inimeste ja järgnevate põlvkondade ees.
Koostanud Anneli Jalava, kujundanud Andres Tali, toimetanud Mari Karlson.

Päev Tallinnas, Fotomuuseumi fotojaht.

2020. Toimetanud Annika Haas, Anneli Jalava – 20 €
Loe tutvustust FM kodulehelt >

11 fotograafi – Peeter Langovits, Eve Kiiler, Arno Mikkor, Raul Mee, Daisy Lappard, Meeli Küttim, Andres Teiss, Heiko Kruusi, Egert Kamenik, Raigo Pajula ja Airi Leon – jäädvustasid ühe ööpäeva jooksul meie pealinna ilmet ja fluidumit tulevastele generatsioonidele.

Tulemused talletati “Päev Tallinnas” fotoraamatusse ja virtuaalnäitusse Delfi portaalis.

Idee on pärit fotograaf Jüri Vendelini aastatetagusest sarnasest fotoaktsioonist “Päev Tallinnas” (viimati 2004), mille nimi laenati maestro heakskiidul.

 

 

Muu fotokirjandus

Vana-Võromaa päevapiltnikud.

2022. Koostas Ago Ruus – 42 €

Raamatu tutvustus ja intervjuu Ago Ruusiga ERR portaalis >

Operaator ja režissöör Ago Ruus on kogunud kokku Võrumaal kunagi tegutsenud fotograafide elulood ja nende jäädvustatud fotod. Rohkelt ajaloolisi fotosid sisaldav raamat kannab pealkirja “Vana-Võromaa päeva-piltnikud”.
Võrumaal tegutses alates 19. sajandi teisest poolest palju fotograafe, kes teisi pildistades jäid ise tahaplaanile.”
Raamat kaalub kuskil kaks kilo ja siia mahub sisse pikema elulooga viiskümmend fotograafi-päevapiltnikku ja lisaks veel kolmkümmend. Nii et kaheksakümmend-üheksakümmend nime on praegu teada,” rääkis raamatu koostaja Ago Ruus “Aktuaalsele kaamerale”.