Eesti-Soome analoogfotograafide ühisnäitus Jaani seegi galeriis: Fotomuuseumi Analoogfoto teema-aasta sissejuhatus

26. mail 2022 avas Fotomuuseum koostöös Soome Pimeruumi Assotsiatsiooni (SPA) ja Soome Instituudiga Eesti-Soome analoogfotograafia ühisnäituse Tallinnas Fotomuuseumi galeriis Seek. Sündmus käivitas Fotomuuseumi uue teema-aasta, mis on seekord pühendatud analoogfotograafiale.

Foto: Tarmo Rätsep

Rahvusvahelisel grupinäitusel osalevad Eesti ja Soome kunstnikud valiti mõlemas riigis korraldatud avatud kutsungi teel. Eesti open call’ile saadeti konkursiprojektid 57 fotograafilt, Soomes 30 kunstnikult. Rahvusvahelise žürii poolt, mille töös osalesid Katri Lassila (SPA president), Natalia Kopkina (SPA tegevjuht), Elina Heikka (Soome Fotokunstimuuseumi juht), Hannamari Shakya (fotokunstnik, kuraator, kirjanik),  Marge Monko (EKA foto-osakonna juhataja)  Andrij Bojarov (visuaalkunstnik, kuraator, teadur) ja Annika Haas (Fotomuuseumi kuraator), valiti näitusele tööd 13 kunstnikult: Karoliina Partanen, Kristian Jalava, Ida Taavitsainen, Juho Vesanen, Mikael Siirilä, Kadri Otsiver, Madis Katz, Toomas Kalve, Tarmo Rätsep, Theo Efros, Liis Ring, Maxim Mjödov ja Aiki Järviste. Tegu on kunstnikega, kes kasutavad kaasaegsete fototeoste loomisel analoogprotsesse. 

Eesti-soome analoogfoto näituse eesmärgiks on näidata, et vanad tehnoloogilised fotomeetodid pole välja surnud, vaid neid kasutatakse edukalt kaasaegses fotograafias visuaalse eneseväljenduse praktikana. Näitusel on analoogtehnikatest esindatud broomõlitrükk, tsüanotüüpia, polaroidfotograafia, pinhole, suureformaadilise plaatkaameraga jäädvustatud negatiividest (24 x 30 cm) ilmutatud mustvalged fotod, mis lõppfaasis käsitsi koloreeritud, klassikalised hõbeželatiinprindid, värvilised fotogrammid, kitsas- ja keskformaat värvifilmile jäädvustused ja neist loodud kromogeensed prindid, lisaks maskitehnika kasutamisel sündinud fotoprojekt. 

Teemadena varieeruvad väljapanekul mälu ja aeg, keskkonnas toimuvad muutused, kehatunnetus, mentaalse seisundi dilemmad, oma ruum, subjektiivsed küsimused inimese sisemisest kogemusest, kohaloleku või puudumise tundest, arusaamad identiteedist. 

Samuti on näituse oluline eesmärk kokku tuua nii Eesti kui Soome kunstnikud, et pakkuda välja võimalus sama ala praktiseerijail luua omavahelisi kontakte ja jõuda oma loominguga rahvusvahelisele tasandile. Näitus liigub sügisel Soome ja tuleb esitlusele Soome Pimeruumi Assotsiatsiooni galeriis.

Foto: Mikael Siirilä

Fotomuuseumi analoogfoto teema-aasta näitab, tutvustab ja uurib analoogfotograafia erinevaid tehnikaid ja nende kasutamist tänapäevases kontekstis. Fotomuuseumi kogudest moodustavad suurema osa just analoogfotograafial põhinevad museaalid, millest tuuakse nii raamatu kui näitusena esile üks olulisemaid pärle – 30ndate Eesti tippfotograafi Carl Sarapi (1893 – 1942) mahukas fotopärand. 

Analoogfotograafia teema-aasta Fotomuuseumis ei piirdu näitustega. Sellega kaasneb mahukas haridusprogramm loengusarjade, meistriklasside ja töötubadega, käivitame Fotomuuseumi fototäika, toimuvad kunstnikuvestlused ja kuraatorituurid. 

Näitus on avatud 1. oktoobrini 2022.

Galerii Seek asub Tallinnas Tartu maantee läbimurdel ja on avatud E-R kl 12.00-18.00. 

 

Lisainfo: Annika Haas, Fotomuuseumi kuraator tel 56610694 

Analoogfoto teema-aasta haridusprogrammi toetab Eesti Kultuurkapital.