Arheoloogiasügis kevadel:
luuesemete töötuba ja Eve Rannamäe loeng

Tallinna Linnamuuseumi igasügisene arheoloogiateemaline üritustesari oli seotud Kiek in de Kökis avatud näitusega „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“Viimane loeng ja luuesemete töötuba lükkusid edasi viirusohu tõttu ja toimuvad juunis 2021.

16. juunil toimub Eve Rannamäe loeng: „Hobuste tähtsus keskaegse inimese elus – jäljed luudel“.

(Algselt kavas 1. detsembril)

Loengu algus kell 18.
Osalemine loengutes muuseumipiletiga 6/4 €.

Registreeri siit!

Eve Rannamäe luuhoidlas hobuse koljuga. Foto Riina Rammo

Hobune on olnud üks olulisemaid inimese kaaslasi läbi aastatuhandete. Hobustest saame lugeda kirjalikest allikatest, näha neid kunstiteostel või uurida nende maapõues säilinud luid. Teadusharu, mis tegeleb arheoloogiliste loomaluude uurimisega, on zooarheoloogia. Loengus kuuleme, mis lugu räägivad keskaegsed hobuseluud Eestis ja mujal – milline strateegiline ja majanduslik tähtsus oli hobustel, kuidas neid hooldati, millised nad välja nägid, mida hobusesaadustest kasutati ja kas neid tarvitati ka toiduks.

 

Foto: Monika Hint

20. juunil kell 13.00-16.00. Monika Hindi töötuba luust vilepillide valmistamisest.

Registreeri siit

(algselt plaanitud 29. novembril)

Luust esemete valmistamine on üks viis toota looduse poolt antud materjalist väärtuslikke ja vastupidavaid esemeid. See on viis austada esivanemaid, nende säästlikku elu- ja mõtteviisi. Luust vilepille on leitud mitmetelt keskaegsetelt muististelt (Tallinnast näiteks Kohtu tänavalt, Raekoja platsilt, endise Eesti Kunstiakateemia krundi kaevamistelt, Harju tänavalt). Töötoas saab tutvuda nii iidsete kui ka tänapäevaste töövahendite ja -võtetega (töövahenditeks on saed, vurrpuurid, noad, materjalideks lambaluu, mesilasvaha ja mesilasvaha värv).

 

 

TOIMUNUD

3. novembril: Lembi Lõugas „Võõras ja kohalik keskaja inimeste toidulaual: mida räägivad meile söömata jäänud luud“.

17. novembril: Tõnno Jonuks „Mütoloogilised loomad Eesti hilisrauaajal“ Neitsitorni Lektooriumis.

MUUSEUMITUND „Ole ise arheoloog!“
28. september – 9. oktoober

Kooli- ja lasteaiaealistele huvilistele mõeldud tunnis räägime, kes on arheoloog ja millega ta tegeleb. Osalejad saavad ise proovida arheoloogirolli. Muuseumitund lõpeb eksperimentaalarheoloogilise meisterdamisülesandega.

Tunni hind 4 € õpilase kohta
Broneerimine: , 5919 0980

Tutvu muuseumi arheoloogiakoguga virtuaalselt Google platvormil Arts&Culture

Nelja sarvega lamba kolju Arheoloogiasügise plakatil on leitud Harju tänava väljakaevamistelt (TLÜ arheoloogia teaduskogu, foto Jaana Ratas)

Arheoloogiasügise programmi toetab Eesti Kultuurkapital.