Näitus Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis: “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos”

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitus “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos” viib meid keskaegsele linnatänavale, kus näeb koduloomade elukäiku seasulust peolauani. Torni keldrikorrusel on avatud metsikute ja taltsutamata loomade maailm.

Millist eksootikat tõid linlase ellu rändtsirkused ja -loomaaiad?
Kuidas nägid välja linnatänavad, kui siin olid veel sajad voorimehed?
Millised loomad on elanud linlaste fantaasias?
Kes olid need tüütud närilised ja putukad, kes levitasid haigusi?
Miks Raekoja platsil kasse sisse müüriti?
Millised seadused reguleerisid loomapidamist?
Kuidas kirikus loomadele tähendust omistati?
Mis sai Tallinna lahte äraeksinud küürvaalast?

Kaasava näituseruumi on loonud Nukufilmi meeskond, kelle käte all on valminud ka mitmed loomamulaažid. Topised on jõudnud näitusele Loodusmuuseumi kogudest. Kaelkirjaku skelett rändas Tallinnasse Maaülikoolist ning Loodusmuuseumi entomoloogid korjasid ja prepareerisid näituse jaoks putukaid nagu lutikas, kirp, täi, kilk jt.

Näitusse on panustanud mitmed ajaloolased, tekstid kirjutas lastekirjanik ja loodusmees Juhani Püttsepp. Näituse kunstnik on Ivika Luisk ja graafiline disainer Ivar Reimann.

Näitusega kaasnevad:

Elamustuurid linnas “Kus on lehm, kus lohe?” toimuvad kogu kevadhooajal vastavalt võimalustele.

Loengusari linnaloomadest toob 2021. aasta kevadel publiku ette ajaloolased, kes panustasid näituse loomesse.

Näituse avanädal “Hakkab Looma!” kutsus avastama näitust koos põneva mängulehega, mida saavad pered kasutada näitusel kuni selle lõpuni.

Muuseumi blogis saab lugeda ja vaadata kelmikat videot, kuidas juhtus nii, et näituse avasid päris loomad – kitsed, lambad, kuked, haned, rott, küülik ja poni!

Tellida saab ka näitusega seotud uusi muuseumitunde nagu “Loomade keel”, “Luu-uurijad ja muu uurijad”, “Valge tuvi ja tiine rott” jne.

Loomad Tallinna kaardil saavad linnaelanikele nähtavaks veebirakendusena. Tänu koostööle Tallinna Linnaplaneerimise ametiga saavad kaardile tänavanimed, ajaloolised paigad ja kohad, kus võib näha kahe- ja kolmemõõtmelisi loomi tänases linnaruumis.

Näitus avati 26.01.2021 ja jääb avatuks kaheks aastaks, kuni 2022. aasta lõpuni.

 

Pilte näituse avamiselt: