TAPEEDIAJALUGU:
13. aprill 2024 tapeediajaloo päev

Kalamaja muuseum kutsub näituse „Kalamaja tapeedid ja mida kõike nende alt leida võib“ publikuprogrammis 13. aprillil tapeediajaloost rääkivale teemapäevale algusega kell 11.00

Kalamaja muuseumi näitus pakub valikut vanade puitelamute korteriremontijate käe läbi päästetud seinakatetest. Tapeedid kõnelevad Tallinna eeslinna elanike kunagistest maitse- ja värvieelistustest, aga ka majanduslikest võimalustest. 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi esimesel poolel elas Kalamajas Lenderi ja Tallinna tüüpi üürimajades väga erineva staatuse ja jõukusega kirev seltskond.

Tapeedinäitust saatev publikuprogramm on mõeldud kõigile ajaloo- ja interjöörihuvilistele, keda kõnetab meie puitasumite rikkalik, kuid siiani väheuuritud pärandiosa, nagu seda on tavaliste inimeste eluruumide seinakatted.

Tapeediajaloo päev 13.04 algusega kell 11.00 Kalamaja muuseumis koosneb erinevatest põnevatest loengutest:
11.00 Ajalooliste tapeetide uurimismeetodid ja säilitamine – Kadri Kallaste
Kadri Kallaste on Kalamaja muuseumi tapeedinäituse ajalookonsultant. Ta on töötanud Saksamaal Saksa Tapeedimuuseumis konservaatorina ja kaitsnud doktoritöö teemal “Tapeetide säilitamine interjööri osana” ning juhib praegu Tallinna Tehnikaülikooli muuseumi.
12.00 Juhtumiuuring: Käsmu kiriku tapeetide konserveerimine ja rekonstrueerimine -Kristiina Ribelus
Kristiina Ribelus on maalingute ja tapeetide konservaator-restauraator, peamiselt on ta tegelenud 19.-20. sajandi linnaelanike kodude ajalooliste viimistlustega. Ta on raamatu “Väikese linna suured mustrid”, mis käsitleb Paide ajaloolisi interjööre ja tapeete, üks autoritest. Tapeediajaloopäeval räägib Kristiina Käsmu kiriku tapeetide konserveerimisest ja rekonstrueerimisest ning tutvustab ka teisi rekonstrueerimisprojekte koos tapeedinäidistega.
13.00 Töötuba: nõukogudeaegsete tapeetidest rinnamärkide ja külmkapimagnetite meisterdamine.
13.30 Tapeetide tootmine Eestis nõukogude perioodil – Triinu Väikmeri
Oma loengus tutvustab sisearhitekt magistritöö teemaks olnud Nõukogude Eestis toodetud tapeetide telgitaguseid – miks hakati tapeeti tootma, millised olid tingimused, milliseid materjale ja tehnoloogiaid kasutati, kuidas valiti ja loodi mustreid.

Järgneb Kalamaja muuseumi tapeeditrükise esitlus, trükist saab ka kaasa osta.

Sissepääs tapeedipäevale muuseumipileti või muuseumikaardiga.

Toimunud

28.02 kell 18.00 Tapeetide ajalugu, seinaskeemid ja trükitehnikad – Kadri Kallaste

20.märtsil kell 18.00 

Eesti nõukogudeaegsed pabertapeedid – sisearhitekt Triinu Väikmeri

 

 

Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital