Kalamaja muuseum võitis Euroopa muuseumide ühe hinnatuima auhinna

Kalamaja muuseum võitis Euroopa muuseumide aastaauhinna Silletto, mida antakse välja kogukonna osaluse ja kaasamise eest.

Euroopa muuseumide aastaauhinda annab välja Euroopa Muuseumifoorum, auhinnad selgusid 1.-4. mail 2024 Portugalis Portimãos.

Silletto auhinda kogukonna osalemise ja kaasamise eest rahastab usaldusfond Silletto Trust. Auhind tunnustab muuseumi ja selle sidusrühmade vahelist sügavat, püsivat ja jõustavat kaastatust, mis seab muuseumi teenäitaja ja tugipunktina oma kogukondade keskmesse, olenemata sellest, kas kogukond on kohalik, rahvuslik, globaalne või muul viisil määratletud.

 

Auhinna üleandmisel iseloomustati Kalamaja muuseumi nii:

„Selle auhinna võitnud muuseum on väike kogukonnamuuseum, mis annab oma piirkonna elanikele jõu, neid  kuulates, võimestades ja hoolides. Kalamaja muuseumi põhiväärtused ja missioon vastavad kogukonna vajadustele. Elanikke ja külastajaid julgustatakse osalema või algatama uusi üritusi, näitusi, ringkäike ja üritusi. See tähendab, et tegemist on pidevalt muutuva tegevusega muuseumiga. See tegutseb inimeste heaks ja inimestega ning elanikele pakutud või nii väikese muuseumitöötajatega kollektiivi koostöös loodud projektide hulk ja originaalsus on märkimisväärne“.

 

Septembris 2021 avatud Kalamaja muuseum võtab kokku killukese piirkonna värvikast olemusest. Muuseumist on saanud nii kohalikele kui külalistele hubane koht, kus näitused ja publikuprogrammid tutvustavad linnaosa ajalugu, tänapäeva ja tulevikku.

Kogukonnamuuseum on esimesest hetkest alates loodud koos ümbruskonnas elavate inimeste – kohaliku kogukonnaga. Muuseumi loomise protsess üheskoos Kalamaja kandi inimestega oli ainulaadne kogu Eestis. Muuseumi mõte pandi idanema 2018. aasta kevadel kohalike hulgas korraldatud küsitlusega, millele järgnesid mõttetalgud ja kohtumisõhtud. Kümned endised ja praegused kalamajakad on osalenud püsinäituse valmimisel, annetades esemeid ning jagades oma mälestusi eluolust Kalamaja asumis. Sel sügisel tähistas muuseum juba teist sünnipäeva.

Kalamaja muuseumi juhataja Kristi Paatsi jagab oma meeskonna rõõmu: „See on väga tore uudis, et üks väike kogukonnamuuseum on saanud sellise tunnustuse osaliseks. See tähendab väga palju kogukonna inimestele, kes on muuseumi ise loonud. Ma loodan, et see julgustab ka teisi Eesti muuseume enam mõtlema oma kogukondadele ja toimetama koos nendega.“

 

Eestist pälvis nominatsiooni ka Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum. Palju õnne!

Kõikide Euroopa muuseumide aastaauhindade nominentidega saab lähemalt tutvuda EMYA veebilehel

 

Kalamaja muuseumi tutvustavat videot näeb SIIT

 

Foto avalehel: Kalamaja muuseumi naiskond EMYA galal 2024, Portugalis, Portimaos