Fotomuuseumi grupinäitus “Elukogemus”

“Elukogemus”

Grupinäitus
Kuraator K aupo Kikkas
Autorid: Andres Putting, Silvia Pärmann, Aivar Pihelgas, Jaan Künnap, Renee Altrov, Temuri Hvingija, Annika Metsla, Toomas Luhaäär, Stina Kase, Tõnu Noorits, Kaupo Kikkas, Kalju Suur, Harald  Leppikson, Carl Sarap.

f_yunnan_habemega meesElukogemust ei ole võimalik osta, külge valetada ega maskina ette panna. Elukogemust ennast on võimatu visuaalselt kujutada ja see saab nähtavaks vaid läbi inimese, kelle sisse ta aastate jooksul piisk-piisana koguneb.

Kunagi kommenteeris üks fotograaf mehe portreed vaadates: “this face is like a roadmap of his life”*. Tollel hetkel kiiruga öeldud lause on pannud mind aastate jooksul paljutki teisiti vaatama. Tavapäraselt väljendatakse elukogemust ikka jutus või kirjasõnas, vaikimisi eeldatakse justkui seal peaks alati olema mingi tarkus või õpetus. Mind aga võlub elukogemuse väljendus pildis, mis muudab selle hoopis abstraktsemaks. Siit on kadunud kohustuslikud õpetussõnad, faktid ja kontekst ning seeläbi kasvab see millekski hoopis enamaks ning lõputult tõlgendatavaks. Elukogemusest saab unikaalne kood, aegade ja keelte ülene –  ühe inimese elu visuaalne atlas.
Kui hakkasin seda näitust kokku panema, siis ülesande püstitus fotograafidele oli maksimaalselt lihtne. See on kui etüüd ette antud teemal, väljendada elukogemust läbi ühe mehe portree. On põnev vaadata, kuidas leiame piltidelt sarnaseid jooni, mida võiks üldistavalt nimetada stereotüüpseks elukogenud mehe tunnusteks, mis sinna aeg on tekitanud. Sinna kõrvale joonistuvad aga isiklikud ja detailsemad elemendid, mis muudavad kõik elud ja portreed unikaalseks. Kolmas võtmeelement on teiselpool kaamerat – olgu teema ette antud või mitte, on objektiiv ja mõte selle taga alati kuhugi suunatud. Miks fotograaf just selle inimese ja pildi valis? Kes see inimene võiks olla? Mida ta teeb ja mis elu ta on elanud?

stina_kase_IMG_8713Kutsusin näitusel osalema võimalikult erinevad fotograafid. Peale selle, et nende tööd on mulle teada, ühendab neid minu jaoks austus ja lugupidamine fotograafiasse ja inimesse nende objektiivi ees. Portrtereerimine on alati vastutus ja vähe on olukordi, kus inimene on nii kaitsetu kui seistes objektiivi ees ja oodatest “lasku”. Valisin maksimaalselt erinevad isiksused, erineva taustaga ja erinevas vanuses, kes esindavad kõige erinevamaid fotovaldkondi. Lisasin tänapäevastele fotograafidele kolme juba meie hulgast lahkunud Eesti legendaarse fotograafi tööd, fantaseerides, kuidas nemad antud teemale oleksid lähenenud.

Kaupo Kikkas

*nägu nagu tema elu maanteeatlas

Näituse teoks saamist toetasid Restoran Al Bastione ja Diesel Arts

 

 

Aivar Pihelgas

Aivar Pihelgas “Ankori hiilguse valvur”

Toomas Luhaäär “Nepaali pagar”

Andres Teiss “Ivo Linna”

Kaupo Kikkas “Vetevana Feeliks”

Silvia Pärmann “Habemega mees” Yunnani provints

Annika Metsla “Valter naaberlauast”

Stina Kase “Aksel Pukast”

Renee Altrov “Detailid lapsepõlvest”

Andres Putting “Nimetu mees Maidanil”

Temuri Hvingija “Steve Vanoni”

Jaan Künnap “Mekas käinud Aksakall” Pamiir.

Tõnu Noorits “Heino Väli Vilsandil”

Kalju Suur “Lennart Meri portree” 1983

Harald Leppikson “Ballaad leivast” 1980

Carl Sarap “Saaremaa kalur” 1930-ndad