Fotomuuseumis on avatud näitus “Päev Tallinnas 2020”

Fotomuuseumis on avatud näitus “Päev Tallinnas 2020”, mis kajastab 11 fotograafi ühe ööpäeva jooksul jäädvustet fotosid 15. maist, mil tähistatakse Tallinna päeva.

Fotomuuseum taaselustas kevadel 2020 koostöös Tallinna Kultuuriametiga ja kutsutud professionaalsete fotograafide osalusel Tallinna päeva fotojahi. 11 fotograafi – Peeter Langovits, Eve Kiiler, Arno Mikkor, Raul Mee, Daisy Lappard, Meeli Küttim, Andres Teiss, Heiko Kruusi, Egert Kamenik, Raigo Pajula ja Airi Leon – jäädvustasid ühe päeva jooksul meie pealinna ilmet ja fluidumit tulevastele generatsioonidele. Tulemused talletati “Päev Tallinnas 2020” näitusel ja samanimelises fotoraamatus.

Idee on pärit fotograaf Jüri Vendelini aastatetagusest sarnasest fotoaktsioonist “Päev Tallinnas” (viimati 2004), millelt laenati nimi maestro heakskiidul. Traditsiooni taaselustamiseks hakkab Fotomuuseum üritust korraldama iga viie aasta tagant, alati ühel ja samal kuupäeval, 15. mail. See on omamoodi väärikaks kingituseks Tallinnale Lübecki linnaõiguse andmise puhul. Nii tekib pildiline ajajoon, mis peegeldab sünnipäevalapse kasvamist ja arengut ning on tulevikus põnev uurida, milline Eesti pealinn oli ja milliseks on muutunud. Korraldades fotojahti iga viie aasta tagant, hakkavad muutused keskkonnas ja elukorralduses juba paremini silma.

Käesoleval aastal korraldatud fotojaht oli eriline veel seetõttu, et endiselt kehtis üleilmsest koroonakriisist tingitud olukord, mis lasi leida põnevaid ja tavapärasest linnaelust nihestuvaid momente. Seega oli osalenud fotograafidel võimalus teha ajalugu. Tallinna eri piirkonnad jaotati 11 fotograafi vahel omaette pildistamisaladeks. Piltnike tööst saab tähtis osa Fotomuuseumi visuaalses pärandis.

Edaspidi on Fotomuuseumil kavas muuta Päev Tallinnas üritusel osalus konkursipõhiseks ja rahvusvaheliseks, nagu see oli varasematel aastatel Jüri Vendelini korraldatuna. Eesmärk on fotojaht osalevatele fotograafidele põnevamaks teha ja kindlasti erineb välismaiste fotograafide pilk kohalike pildistajate nägemusest. Nii muutub vaade Eesti pealinnale mitmekesisemaks.

Näitus avati 4.12.2020 ja jääb avatuks sügiseni 2021.

• Arno Mikkor

• Andres Teiss