Fotoajaloo kogumik “STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat“

Fotomuuseumi välja antud kogumik on esmakordne kokkuvõttev ja illustreeritud käsitlus Eestis 1964. aastal loodud fotokunstirühmitusest, sisaldades ajaloolist ja kunstiteaduslikku ülevaadet ning Fotogrupi STODOM autorite: Kalju Suure, Peeter Toominga, Tatjana Dobrovolskaja, Andrei Dobrovolski, Rein Marani, Boris Mäemetsa, Peep Puksi ja Tõnu Tormise loomingut.

Raamatus saab lähema ülevaate rühmituse tegevusest ja loomingust: siin näeb seniavaldamata töid ja tõelisi tähtteoseid. Fotokogu vanemkoguhoidja Tanel Verk on kirjutanud STODOMi faktoloogia, kunstiteadlane Elnara Taidre lahkab Nõukogude perioodi kunstimaailma STODOMi vaatepunktist. Autoreid sissejuhatava teksti kirjutasid Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse III kursuse tudengid Hanna Aksalu, Darja Jefimova, Johanna Jolen Kuzmenko, Anastassia Langinen, Lilian Maasik, Aleksander Metsamärt ja Johanna-Elisabeth Tärno. Kakskeelne raamat sisaldab arvukalt lisamaterjale, seletusi ja fotosid.

1964. aastal Tallinnas loodud esimene NSVL fotorühmitus STODOM oli tähtsaim kontseptuaalse kaamerapõhise kunsti ja fotokunsti populariseerija Eestis. Pildil oldi nii teles, ajakirjanduses kui ka fotonäitustel kuni 1990. aastate keskpaigani. Rühmitusel oli suur tähtsus uue modernistliku kaamerakeele kujunemisel: fotograafias väljendati individuaalsust ning loodi hõbeželatiin- ja kromogeenfotodel põhinevate eritehnikate abil kunstilisi vorme. Loomingulise tervikorganismina oma fotoideoloogiat edasi viiva rühmituse autorid olid samas isikupärased ja tegelesid erinevate teemavaldkondadega. Sõjavastasus, võim, seksuaalsus ja paljud teised teemad olid neil aastatel fotokunstis esmakordsed.

Raamatu koostaja on Tallinna Linnamuuseumi fotokogu vanemkoguhoidja Tanel Verk,

toimetaja kunstiteadlane Heie Marie Treier,

kujundaja Sandra Verk.

144 lk kõvaköites raamat on paralleelselt eesti ja inglise keeles.

Raamatut saab osta Fotomuuseumis (Raekoja 4/6) esitlusnädalal soodushinnaga 30 €.

Lisainfo