Fotomuuseumi sünnipäev 21. juulil. SISSEPÄÄS 1 €

Fotomuuseum tähistab 21. juulil 43. sünnipäeva. Fotomuuseum kannab Eesti kultuurimaastikul fotoajaloo talletaja ja mõtestaja rolli ning kogub ja arendab Tallinna linna arengulugu fotodel.

 

Loodusfoto aasta Fotomuuseumis

2023. aastal keskendub Fotomuuseum loodusfotograafiale selle erinevates ilmingutes. Näitusel kohtab klassikalist loodusfotograafiat loomade, lindude ja taimedega, aga olulisel kohal on ka linnaloodus, kontseptuaalne looduskäsitlus ja loodushoid ning ajalooline perspektiiv Eesti loodusele.

Kaasaegse fotograafia teemasid esindab näitustekavas Dan Mikkini „Loodus võtab üle“, mis eksponeeritud Fotomuuseumi sisehoovis. Galeriis Seek saab näha tunnustatud Soome fotokunstnike Ritva Kovalaineni ja Sanni Seppo näitust „Põhjatuule metsad“.

Ajaloolist loodusfotot saab vaadata raekoja taga Fotomuuseumi kolmel korrusel näitusel „Eesti Looduse fototeek“. Fotomuuseum tutvustab esmakordselt avalikkusele toimetuse tagatoas varjul olnud fototeeki, kus originaalfotod aastatest 1958-2023.

 

Fotomuuseumi ajaloost

Fotoajalooga hakati Tallinna Linnamuuseumis tegelema 1960. aastate teises pooles, kuid Fotomuuseumi mõte sündis 1973. aasta paiku fotokunstnik Peeter Toomingal.

Olukord oli soodne muuseumile uue filiaali loomiseks, kuna Vene tänav 17 ruum oli kitsaks jäänud. Linnamuuseumi 4. korruse raamatukogus olid foto- ja fototehnika kogud oma füüsilise raskuse tõttu alumistele korrustele ohtlikuks muutunud. Lisaks tuli 1980. aasta Moskva olümpiamängude Tallinna purjeregati lähenemisel vanalinn üles vuntsida. Muuhulgas võeti ette Raekoja taga asuv raevangla ja vanglaülema maja. Nii sai hoones avada 21. juulil 1980 Tallinna Linnamuuseumi uue filiaali.

Algselt kandis see Raemuuseumi nime, kuna kultuurielu kontrolliva võimu tsensuur keelas “valede nägude” näitamise hirmus fotoekspositisiooni avamise. Nii sai muuseumi sisukohane nimi ja väärtus piiranguteta esile kerkida alates 1991. aastast tänu esimese ja kauaaegse juhataja Mall Parmase ja aktiivse fotoringkonna pingutusele.

Fotomuuseumi ajaloost lähemalt loe muuseumi ajaveebist.