“ÜHE MAJA LUGU”
Tallinna vene muuseumis

Tallinna vene muuseum tutvustab elumaja arhitektuuri muutusi läbi sajandite, põimides sellega kultuurilugu ja majaga seotud isikuid.

Pealtnäha on Tallinna vanalinna majad kõik üsna sarnased. Hoolimata sellest on nende ajalugu, neis toimunu ja nende omanike saatused siiski väga erinevad. Soovime jagada teiega ühe maja lugu ja tuua esile selle omapära.

Tallinna vene muuseum asub vanas kaupmehemajas. Pikk tänav oli keskajal üks linna kaubanduse tuiksooni. Majas on säilinud hulk ajaloolisi detaile, alustades fassaadist ja lõpetades teise korruse võlvlae ja seinamaalingutega. Hoonet on mitu korda ümber ehitatud, kuid selle keskaegset planeeringut võib aimata tänini.

Tähelepanuväärsed on olnud ka maja omanikud. Ajaga on selle peremehed vahetunud, muutumatu on olnud vaid see, et nad kõik olid rikkad ja tähtsad kodanikud. Ühena mõjukamatest võib nimetada von Nottbecki perekonda. Just nende käest rentis tollal juba tunnustatud portretistiks kujunenud Ants Laikmaa ruume teisel korrusel. Aastal 1903. avas ta siin oma ateljeekooli, millest sai pöördeline ettevõtmine Eesti kunsti- ja kultuuriloos.  

Hoone arhitektuurseid detaile ja arhiivmaterjale uuris Eduard Paul Kohlhof.

Laikmaa ateljeekool ühendas erineva päriolu ja staatusega kunstihuvilisi, kes muus olukorras vaevalt ühist keelt leiksid. Ühe särava isiksuse juhendamise all on üheskoos kusnti õpinud baltisaksa preilid, vene ja eesti päritoluga noored. Nottbecki maja hoovist on säilinud pilte, kus Laikmaa poseerib mustlaste seas ning mustlashetmann on äratuntav samal perioodil valminud pastellmaalil.

Ants Laikmaa atejeekooli algusajast on kirjutanud Liis Pählapuu.

 

Olete oodatud avastama selle maja kõige varjatumaid ja salapäraseid nurgataguseid! Teid abistavad teejuht ja seinatekstid. Tere tulemast ja toredaid avastusi!