5.01. Linnamuuseumis, Fotomuuseumis ja Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis on ÜLE LINNA JÕULUD!

Tallinna Linnamuuseum kutsub kõiki 5. jaanuaril kell 11–16 osa võtma lustlikust jõulukavast ÜLE LINNA JÕULUD Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis, Fotomuuseumis ja Linnamuuseumis. 

Kolme vanalinnamuuseumi jõulukava tutvustab ajaloolisi jõulukombeid linnakultuuris mitme erineva nurga alt Linnamuuseumi kaupmehemajas, Fotomuuseumis raekoja taga ning Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi tornides. Ka jõulude puhul tähistame ühtlasi teema-aastat “Tallinn 800”.

LINNAMUUSEUMIS saab taaniaegse Tallinna mängutoas tutvuda keskajast pärit mängude ja pühadekommetega.

Kell 11–16 mängutuba taaniaegses Tallinnas.
Kell 11–13 Kuusepuu meisterdamise töötuba
Kell 11.30 esitab Tallinna kesklinna vene gümnaasiumi lastekoor jõulukava “Pähklipureja”
Kell 12–13 jõulupähklite valmistamise töötuba. Proovi ise teha keskajal kõrgelt hinnatud jõulumaiust.
Kell 13 esitab Tallinna G. Otsa muusikakooli õpilane Paulina Andrejeva kandlel klassikalist ja vanamuusikat.
Kell 14–16 Hiirte meisterdamise töötuba. Mängulehega saab avastada näitust “Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi”
Kell 14–15 venekeelne ringkäik Langebrauni portselani näitusel.

FOTOMUUSEUMIS kell 11–16 postkaartide valmistamise töötuba. Suurendusaparaadiga saab mustvalgele fotopaberile postkaarte ilmutada.
Igaüks saab traditsioonilisel mustvalge fotograafia meetodil valmistada pimikus fotogrammi: valguse toimel ilma kaamerata tekitatud kujutise. Esimesed fotogrammid valmistas juba fotograafia algusaegadel Henry Fox Talbot (1835) ja tänaseks on sellest saanud maailmas ülipopulaarne ja väga kasutatav fotograafiline eritehnika.

KIEK IN DE KÖKI KINDLUSTUSTEMUUSEUMIS uurime, millised jõulud jõudsid siiakanti ristiretkede ja kaugete kaubateede kaudu.

kell 13 Elamustuur muuseumis: KESKAJA JÕULUDE MAITSED JA LÕHNAD eesti keeles
kell 14 Elamustuur muuseumis: vene keeles
Keskaja jõulud toonases Revalis olid suured pühad kaupmeeste, käsitööliste ja kogu linnarahva jaoks. Lisaks religioossele küljele olid tähtsad ka väga maised tegevused nagu söömine-joomine ja pidutsemine. Elamustuuril saab kogeda, milliseid maitseid ja lõhnu võisid tunda toonased inimesed. Räägime, millal jõudis Revalisse jõulupuu ja mis roll oli pühal Nikolausel. Rännak kestab umbes tund ja algab Kiek in de Köki kassa juurest. Rühma mahub umbes 25 inimest.

15–15.20 Keskaegset jõulumuusikat esitab Peeter Klaas
11–16 Töötuba lastele ja lapsemeelsetele Kiek in de Köki katusekorrusel
11–16 Ehitusmeister ja relvameister räägivad linnamüüri ehitusest
11–16 Otsimismäng peredele. Osalejate vahel loositakse välja 2 perepiletit Tallinna linnamuuseumi filiaalidesse.

Neitsitorni kohvikust leiad meeleoluka jõulumenüü.

Osalemine muuseumipiletiga.
Üritus Facebookis
NB! Ürituse info leiad ka vene keeles


Tallinna Linnamuuseumis võid jõuludest osa saada veel mitmel moel kogu jõulukuu jooksul. 

  • Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis saab korraldada seltskondliku jõuluürituse, mille naelaks on linnamüüri või bastionikäike läbiv jõuluprogramm – Kingijaht ja jõulurahu maa all ja maa peal. LOE LISAKS
  • Linnamuuseum ja Kiek in de Köki kindlustustemuuseum kutsuvad koos Jõuluturuga osalema jõuluretkel „Tallinn 800 – linna esimesed jõulud“. LOE LISAKS
  • Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis saab tellida lastegruppidele ja kooliklassile jõulutunde “Pipar ja kook” ning “Tornivahil külas”. LOE LISAKS
  • Lastemuuseum Miiamilla pakub kogu jõulukuu ja veel üle kolmekuningapäeva jõulutundi “Ahsakäbi! lasteaia- ja kooligruppidele. LOE LISAKS
Raekoja platsi jõuluturg

Raekoja platsi jõuluturg. Rekonstruktsioon näitusele “Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi”