Neitsitorni laupäevaloeng 20. jaanuaril kell 13: Pontus de la Gardie ja tema pärand

2018. aastal jätkub taas Neitsitorni laupäevaste ajaloo- ja kultuuriloengute sari. 20. jaanuaril kell 13 algava loengu teemaks on seekord 16. sajandi Rootsi väejuht Pontus de la Gardie ja tema pärand.

Pontus de la Gardie. Gravüür aastast 1654, Jeremias Falck

Pontus de la Gardie. Gravüür aastast 1654, Jeremias Falck

16. sajandi keskpaigaks oli Liivi ordu lootusetult nõrgenenud ning otsis endale uusi liitlasi ja tugevamaid isandaid. Põhja-Eestis ja Tallinnas vaadati aga Rootsi poole, kellelt loodeti saada paremaid tingimusi kaubanduseks. 1561. aastal hõivasidki rootslased Toompea ning neile kuuluvat Põhja-Eestit hakati nimetama Eestimaa hertsogkonnaks. Mõned aastad hiljem astus Rootsi kuninga teenistusse kogenud Prantsuse päritoluga sõjamees Pontus de la Gardie, kellest sai legendaarne Rootsi väepealik ning kes juhtis edukaid sõjaretki nii Venemaal kui Eesti aladel, kus ta Narva jõel õnnetult hukkus.

De la Gardie on väejuht, kelle tegevus ja pärand pakub jätkuvalt huvi nii Eesti, Rootsi, Soome kui ka Prantsusmaa ajaloolastele. Tema tegevusest Tallinnas ja Eesti aladel, suguvõsaga seotud hoonetest, aga ka De la Gardie isikuga seotud Eesti rahvapärimusest räägib laupäevases loengus 20.01 algusega kell 13 Tallinna Linnamuuseumi vanemteadur Kalmar Ulm.