Fotoalbum Tallinnast 1856–1990 tutvustab Tallinna Linnamuuseumi pildikogu ja selle kasutusvõimalusi

Tallinna Linnamuuseumi raamat Varamu sarjas: “Pildile püütud. Sündmusfotod 1856–1990 Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumi kogust”.

Raamatu koostaja Merilis Roosalu tutvustab Tallinna Linnamuuseumi pildikogude kasutamisvõimalusi Eesti muuseumide veebivärava (muis.ee) vahendusel.

Omaaegse Revali, seejärel Tallinna – noore Eesti Vabariigi, sõjast räsitud ENSV ning taas vabadusele püüdleva Eesti pealinna tänavad on palju näinud. Tallinna Linnamuuseumi Varamu sarja värskes raamatus on Fotomuuseumi kogu põhjal koostatud valik 274 ajaloolisest fotost, mis kajastavad tallinlaste elu ja tänavapilti mõjutanud sündmusi. Need puudutasid paljusid, tõid kaasa muutusi elukorralduses või koguni riigikorras. Albumist leiab ülesvõtteid raudteeühenduse algusaegadest Revali ja Peterburi vahel, Vene tsaaririigi võimusümboli, Peeter I mälestusmärgi avamisest 1910 ning mahavõtmisest 1922 Heinaturul ehk Vabaduse väljakul. Jäädvustusi on Eesti Vabariigi 1930. aastate plahvatuslikust ehitustegevusest, Teisest maailmasõjast ja selle hävitustööst,1980. aasta olümpiapalavikust ja taas sinimustvalget trikoloori lehvitanud vabaduse tuultest Tallinnas.

Sündmusfotosid saadavad lühikesed tutvustavad tekstid paralleelselt eesti ja inglise keeles. 

Sellisena sobib Tallinna Linnamuuseumi fotokogu 1856.–1990. aasta sündmusfotode pildialbum nii tallinlaste mälukildude peegeldajaks kui ka linna ajalugu tutvustava kingitusena väliskülalistele. 

Raamat valmis koostöös kirjastusega Tänapäev ning on Tallinna Linnamuuseumi Varamu sarja teine raamat.

 

Raamatu esitlusele 13. detsembril Neitsitornis järgnes lühiülevaade Tallinna Linnamuuseumi pildikogude kasutamisvõimalustest Eesti muuseumide veebivärava (muis.ee) vahendusel. Lühiülevaates tutvustas fotokogu hoidja Merilis Roosalu TLM-i ühe enimkasutatava kogu – Fotomuuseumi pildikogu ja selle digiteerimise hetkeseisu. Näidati piltide otsimise ja kasutamise võimalusi MuIS-i avaliku veebivärava kaudu (Muuseumide Infosüsteemis). Ka sai juhiseid orienteerumiseks piltide varalistes ja mittevaralistes autoriõigustes ning muuseumipoolsetes kasutustingimustes.
Tallinna Linnamuuseumi kogu esemete digireproduktsioonide ja pildistuste edastamine ja teoste autoriõigusi austav kasutamine on tasuta ja muuseumi poolsete piiranguteta tingimusel, et viidatakse originaali autorile koos muuseumi nime ja kogunumbriga.

Vaata: esitluse slaidid (pdf)

 

Pildile püütud. Sündmusfotod 1856–1990 Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumi kogust

Koostanud Merilis Roosalu

Tekstide autor Katrin Frosch

Inglise keelde tõlkinud Tiina Randviir

Toimetanud Mari Karlson

Kujundanud Andres Tali

464 lk, kõva köide

 

Ivan Teterin. Reval (Tallinn) – Peeter I ausamba avamise pidustusteks ehitud Pikk tänav 1910. aasta sügisel.
Fotopostkaart. Fotomuuseum, TLM F 63
https://www.muis.ee/museaalview/1578801