Muuseumi laboratoorium: eksperimentaalnäitus eestivene mitmekultuurilisusest

Muuseumi laboratoorium on Tallinna vene muuseumi eksperimentaalnäitus, mis käsitleb eestivene elanikkonna puudutavaid teemasid – emakeel, kodu- ja kuuluvustunne, roll ja koht ühiskonnas ning selle muutumine ajas, identiteetide paljusus. Labor avaneb märtsi lõpul.

Näituseprojekti eesmärk on ärgitada dialoogi lähtuvalt ühiskonna mitmekultuurilisusest ja uurida kunsti- ja kultuurivahendamise potentsiaali kaasava ühiskonna loomisel. Eestivene teemat avab näitus kolmest vaatevinklist: sõna võtavad antropoloogid, ajaloolased ja kunstnik. Muuseumi laboratoorium täieneb jooksvalt – esimene, antropoloogiline osa valmib märtsi lõpuks, teine osa avatakse ajaloolaste poolt samas saalis juuni alguses ning temaatiline kaasaegse kunsti teos valmib augustis. Nii sünnib järk-järgult mikro- ja makrotasandi pilt, millele lisandub tundeline ja emotsionaalne foon. Näitust saadab vestlusõhtute ja kohtumiste sari.

Muuseumi laboratooriumi idee toetub muuseumi uuele kontseptsioonile, mis lähtub avatud ja kaasava muuseumi ideest ning toetub omakorda kogukonna elu mõtestamise, dialoogi ja empaatia põhimõtetele.

Muuseumi tegevuses käivitatud muutusi toetab ka samal ajal toimuv programmi Loov Euroopa projekt „Agents of Change: Mediating Minorities“ (MeM, eesti k Muutuse toojad: vahendades vähemusi). Koolituste ja eksperimentaalnäitusega seotud praktiliste tegevuste kaudu moodustubki Muuseumi laboratooriumi vestlusõhtute ja kohtumiste sari.
Projekti MeM eesmärk on uurida kunsti- ja kultuurivahendamise potentsiaali kaasava ühiskonna loomisel.

 

Projekti korraldavad ühiselt:
Cultura-säätiö (Helsingi, Soome),
Tensta Konsthall (Stockholm, Rootsi),
Avatud Ühiskonna Fond Dots, Läti Kaasaegse Kunsti Keskus (Riia, Läti),

Tallinna Linnamuuseum / Tallinna vene muuseum (Eesti)

 

Loe Loov Euroopa projektist „Agents of Change: Mediating Minorities“ ja kandideeri SIIN.

 

Eksperimentaalnäitus on avatud 31. märts 2021 – 31. jaanuar 2022 Tallinna vene muuseumi Pikk 29 a tänavapoolses saalis.