ARHEOLOOGIASÜGIS 2021: Tallinna eellugu. Näitus, loengud, tunnid, töötuba Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis

Tallinna Linnamuuseumi arheoloogiateemaline üritustesari toimub tänavu juba kuuendat korda. Seekord on tegevuspaigaks Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, kus saab tutvuda ka oktoobris avatava näitusega “Tallinna eellugu”. 

Arheoloogiasügise kavas on ekskursioonid Iru linnusele, loengud muinasaegsest sõjapidamisest, viikingite idateest ja skandinaavialikust ornamentikast arheoloogilistel leidudel. Sarja lõpetab nõeltehnika töötuba. 

Proosa kivikalmelt leitud rahvasterännuaegne (5.-6. sajand) mõõgavööpannal.

ARHEOLOOGIASÜGISE LOENGUSARI
7. oktoober: arheoloog Ain Mäesalu “Millest kõnelevad Proosa kalmistult ja Iru linnuselt leitud relvad?
21. oktoober: arheoloog Mauri Kiudsoo “Viikingiaegse Iru linnuse olulisusest Idatee kontekstis”
11. november: arheoloog Indrek Jets “5.-11. sajandi skandinaavialikust ornamentikast Revala muinasmaakonna alade arheoloogilistel leidudel”


ARHEOLOOGIASÜGISE EKSKURSIOONID
Matk Muinas-Lasnamäelt Iru linnusesse 

Matk algab Lasnamäe Centrumi peasissekäigu ees, kestus umbes 2,5 tundi. Ekskursioonid toimuvad pühapäeviti, algus kell 13 eesti ja kell 14 vene keeles.
Loe lähemalt

 

TÖÖTUBA
28. november, kell 10.30-16.30 kunstniku ja pärandtehnoloogi Jaana Ratase nõeltehnika töötuba.

MUUSEUMITUND
“Luu-uurijad ja muu uurijad”
Muuseumitunde saab tellida. Tunni hind 4 € õpilase kohta, broneerimine: , 56 452 372
Loe lähemalt

 

Täname:

Eesti Kultuurkapital

Näitus “Tallinna eellugu” Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis (avatud alates 6. oktoobrist) moodustab uue osa muuseumi püsinäitusest.

Näitus räägib Iru linnamäe ja selle ümbrusse jääva Pirita jõe alamjooksu tähtsusest enne Tallinna linna tekkimist. Ülevaate saab Iru linnuse esinduslikkusest ja selle kaitsmisest, ümbruskonna muistsest põlluharimisest ja matusekombestikust. Vastuse saab ka küsimus, miks tekkis Tallinnasse linnaline asustus alles 13. sajandil. Näitusel on võimalik näha Iru linnuselt ja Proosa kivikalmelt leitud esemete koopiaid ja tollaste esemete ning keskkonna rekonstruktsioone, mille autoriteks on Jaana Ratas, Edvards Puciriuss ja Raivo Paju.

Näituse kuraator on Tallinna Linnamuuseumi arheoloogiakogu hoidja Küllike Tint, kunstnik Anne Järvpõld, konsultant Ando Pajus ja projektijuht Toomas Abiline. Näitusele aitasid kaasa Lilian Juhkam, Heivo Murdmets, Merike Neidorp.

Näituse avamist saadab Arheoloogiasügise loengusari.

NB! Tallinna Linnamuuseumi arheoloogiakoguga on võimalik tutvuda ka virtuaalselt platvormil Google Arts & Culture

Detail Iru linnuse rekonstruktsioonist Jaana Ratas