16.–24. septembrilRahvuskultuuride päevad
Tallinna Linnamuuseumis

Tallinna Linnamuuseumi filiaalid tähistavad 16.–24. septembril Rahvuskultuuride päevi, meenutades kunagi siinsele linnakeskkonnale aluse pannud kirju seltskonna pärandit ja vaadates, mis sellest on jõudnud tänapäeva.

Rahvuskultuuride päevad toovad kokku Tallinna rahvusvähemused ja aitavad mõista, kui mitmekülgne ja huvitav on siinsete eri rahvaste  kultuur. Tallinna suuremad rahvusgrupid on venelased, ukrainlased, valgevenelased, soomlased, juudid ja tatarlased, aga siin elab ka sadu Läti, Leedu, Saksamaa, Itaalia, Rootsi ja muude riikide kodanikke. Iga rahvus kannab edasi oma kultuuri ja traditsioone, aga muudab ka linna kultuurimaastiku mitmekesisemaks ja rikkamaks kõigile linlastele.

Tallinna linnaelumuuseum

16. sept kl 12 Ekskursioon “Vanalinna salaaiad” lastele

Ekskursioon viib lapsed rännakule vanalinna. Uurime, kus asusid keskajal aiad ja mida seal kasvatati.

Toimumise alguskoht:
Tallinna linnaelumuuseum, Vene 17.
NB! Tasuta piletid piiratud koguses.
Soeta pilet Fientast
Lisainfo: ekskursioon toimub osaliselt õues.

 

16. sept ekskursioon “Vanalinna salaaiad” kl 13 (EST), kl 14 (RUS)

Aja jooksul on vanalinna aiad ja puud suuresti kadunud ning allesjäänutest on saanud omamoodi salajased, linnakärast eemalolekut pakkuvad pelgupaigad. Vanalinnas ringi jalutades jääb esmapilgul mulje kivisest linnast, ent siin on alati leidunud ka aiapidamiseks sobivaid maalapikesi ning varju pakkuvate puude rohelust. Ekskursioonil lähme avastama, kus asusid linlaste aiad ja põllud sajandite eest. Vaatame, kui palju rohelust oli tegelikult meie kaunis kivilinnas ning lõpetame oma ringkäigu kunagise keskaegse Roosiaia kohal.
Toimumise alguskoht: Tallinna linnaelumuuseum, Vene 17.
NB! Tasuta piletid piiratud koguses.
Venekeelse ekskursiooni pilet Fientast

 

17. sept
Legendide jutustamise päev Tallinna linnaelumuuseumis
kl 11.00 ENG; kl 13.00 EST; kl 15.00 RUS
Linnaelumuuseumi jutuvestjad Karoli, Kristina ja Natalja räägivad Tallinnaga seotud legende, mõni neist mängitakse ka läbi. Üheskoos rännatakse legendidega ajas tagasi ja seigeldakse keskaegses Tallinnas, kus teejuhtideks on Vana Toomas, Ülemiste vanake ja Oleviste meister.
Hind: 6 € / 4 € / perepilet 12 €.
Eestikeelse ekskursiooni pilet SIIT ja ingliskeelsele SIIT.
Venekeelsele SIIT.
Kohtumispaik: Tallinna linnaelumuuseum, Vene 17.


21. sept kl 16.00
Ekskursioon keskaegses kaupmehemajas, itaalia keeles
Nüüdsest on võimalik itaaliakeelseid eksursioone muuseumist ka tellida.
Hind: 6 €/4 €/perepilet 12 €.
Pilet SIIT.
Kohtumispaik: Tallinna linnaelumuuseum, Vene 17.

 

22. sept
Linnaekskursioon “Tallinn – mitmekultuuriline kaubalinn”
kl 18.00 RUS; 23. sept 18.00 EST

NB! Eestikeelne ekskursioon jääb ära. Vabandame!

Ekskursioon tutvustab linna ajalugu siin elanud rahvuste kaudu. Linnad tekkisid siia justnimelt uute rahvaste asumisega meie maa-aladele hiliskeskajal, tuues kaasa igaüks oma keele, toidu, usu ja kombed. Kaubalinna tuldi tööd tegema ja kauplema paljudest eri paigust. Olid hooajalised töölised ja madrused, kes liikusid kaubalinnast kaubalinna. Mitmekultuuriline oli elu eeslinnades, kus läbisegi tegutses lisaks eestlastele ka soomlasi, rootslasi, tatarlasi, venelasi, poolakaid ja palju muid.
Retkel kuuleme, millised rahvused on elanud Tallinna linnas alates keskajast. Mõtleme, milliseid keeli võis tänaval jalutades kuulda, kes elasid eeslinnades ning mida on lausutud rahvuste kohta Eesti vabariigi iseseisvusmanifestis.
Hind: 6 €/4 €.

Venekeelse eksursioonile SIIT.
Kohtumispaik: Tallinna linnaelumuuseum, Vene 17.

Peeter I maja

16. septembril
Ekskursioon “Puhkajad ja suvitajad: hooaja kokkuvõte” Kadrioru pargis
12.00 RUS; 14.00 EST
Septembris on aeg teha kokkuvõtteid suvest ja puhkusehooajast. Viimaste aastasadade jooksul on Kadriorust saanud tallinlaste ja meie pealinna külastajate armastatud puhkekoht. Vaadakem tagasi aega, mil see oli populaarne kuurort ja kui Kadriorust sai suvilapiirkond.
Paljud teavad, et Kadriorgu külastasid Vene tsaariperekonna liikmed. Aga kas teate, et siin oli ka kuulsa šokolaadikuninga Georg Stude suvila? Ka peatus siin ja suples külmas merevees kirjanik, ajakirjanik ja valgustaja Carl Robert Jakobson. Räägime jalutuskäigul selle piirkonna tõusudest ja mõõnadest, vaatame ringi pargis ja ümberkaudsetes paikades. Koostame ka Kadrioru 19. ja 20. sajandi puhkaja koondportree.
Hind: 9 €/6 €.
Pilet eestikeelsele tuurile SIIT ja venekeelsele SIIT.
Kohtumispaik: Peeter I maja, Mäekalda 2.

Tallinna vene muuseum

Tallinna Vene muuseum Pikal tänaval19. september
Linnaekskursioon “Kalamajast Koplini. Arhitekt Aleksandr Wladovsky Tallinn”
kl 18.00 EST / RUS (kaks giidi kahe grupiga)
Arhitekt Aleksandr Wladovsky tegevus hõlmas Eestis mitmu maakonda, kuid tema loomingu põhiosa leiab pealinnast, kuhu ta kolis 1920. aastate alguses. Oma töös kasutas ta laia stiilide spektrit – neoklassitsismist juugendini. Mõned Wladovsky kavandatud hooned pälvisid kaasaegsete kahemõttelise vastuvõtu, kuid tänaseks on need saanud Tallinna linnaruumi lahutamatuks osaks. Näiteks kortermaja aadressil Linda 15, Kalma saun või Nikolai Imetegija kirik Koplis.
Ekskursioon algab Kalamaja muuseumi eest, Koplisse sõidame ühistranspordiga, sõiduõigus tuleb igal osalejal registreerida rohelise kaardiga või osta pilet.
Hind: 9 €/6 €.
Pileti eestikeelne link SIIN ja venekeelne SIIN.
Kestus: 120 min. Kohtumispaik: Kalamaja muuseum, Kotzebue 16.

 

20. september
Giidituur näitusel “Minu Tallinn. Aleksander Wladovsky”
kl 17.00 EST; 18.00 RUS
Aleksandr Wladovsky (1876–1950), Peterburi Kunstide Akadeemia lõpetanud vene-poola päritolu kunstnik, arhitekt ja publitsist esindab arhitektide rühma, kes on jätnud sügava jälje 20. sajandi esimese poole Eesti arhitektuuri. Wladovsky elas ja töötas Tallinnas aastatel 1922–1950. Selle aja jooksul lisandus linnaruumi umbes 40 temaga seotud objekti. Tema projektide järgi ehitati avalikke hooneid ja elumaju, loodi interjööre villadele ja mälestuskive haudadele. Kõik see sai osaks Tallinna linnapildist, mis täna on meile nii harjumuspärane.
Hind: 4 €/3 €.
Pilet eestikeelsele tuurile SIIT ja venekeelsele SIIT.
Kohtumispaik: Tallinna vene muuseum, Pikk 29a.

Kalamaja muuseum

21. sept
Kokandusõhtu “Brasiilia maitsed”
kl 18.00 EST / ENG
Brasiilia-hõngulise kokandusõhtu küalised on Maris, Saskia ja Thiago Café Brasilist Volta tänaval. Nad on kõik elanud Brasiilias ning Brasiilia kohvikut Tallinnas inspireeris neid avama soov jagada seda rõõmu, soojust ja energiat, mida väljendab Brasiilia muusika, toit ja kultuur.
Kokandusõhtu menüüs on kaks põnevat Brasiilia rooga: traditsiooniline maiustus Brigadeiro ning krõbe ja juustune kuklike Pão de queijo.
Hind: 9 €/7 €
Kohtade arv on piiratud, osta pilet SIIT