Koreograafiline etendus esemetest: „Üks ese, mitu lugu” 27.-29.09.

Linnamuuseumi igasügisene arheoloogiateemaline üritustesari Arheoloogiasügis pakub tänavu ka koreograafilist etteastet „ÜKS ESE, MITU LUGU“. Eesti ja Soome tantsijatest saavad museaalid, kes kannavad oma liikumisega edasi konkreetsete arheoloogiliste esemete funktsioone.

Tantsuline etteaste toimub kolm korda:
27. septembril kell 18–21 Linnamuuseumis (Vene tn 17) ja Vanaturu ristmikul „Teadlaste öö“ raames ja tasuta.
28. ja 29. septembril kell 12–15 saab näha etteasteid Linnamuuseumis muuseumipiletiga.

Praeguses tarbimisühiskonnas on tavaline, et igal esemel on ainult üks kindel funktsioon – kamm on kammimiseks, hari pühkimiseks, raha maksmiseks. Teisalt on paljudel meist mõni ese, mida kasutada mõeldust hoopis erineval otstarbel või mis kannab hoopis erilist väärtust või tagamõtet. Tegelikult on sama lugu ka ajalooliste ja arheoloogiliste esemetega, mille tõlgendamisel tuleb koos vaadata mitmeid erinevaid asjaolusid – kust ese pärineb, milline see välja näeb, kui vana ese on ja milliseid kirjalikke allikaid selle kohta võib leiduda.

Tantsuetenduses „Üks ese, mitu lugu“ annavad tantsijad edasi lugusid, mida näitusel esitatud arheoloogilised leiud võivad kõnelda – tuleb vaid vaadata leide, tantsijaid ja ruumi ning seejärel oma tõlgendus uurija kombel kirja panna.

Majas on kokku kuus kohta, kus tantsijad esitavad lühikeste stseenidega esemeid, millele saab omapoolseid tõlgendusi anda. Tantsijad kordavad liigutustesarju, mis tähendab, et muuseumis on samal ajal võimalik ringi liikuda ja ekspositsioone vaadata. Esemete muutunud kasutuste tähistamiseks annavad tantsijad plaksuga märku.

Tantsijad kujutavad lugusid esemete valmistamisest, kasutamisest, uskumustest, aga ka uutest kasutusvõimalustest. Kui tõlgendus on kirjas, anna see muuseumitöötajale üle ning võta kaasa leht, kust saad lugeda, milliseid lugusid tantsijad välja toodud esemete kohta rääkisid.  

Koreograaf: Suvi Tuominen (FIN) 

Tantsijad: Mikko Turpeinen (FIN), Ida Teeri (FIN), Nelli Ojapalo (FIN), Kirsi-Mari Lepik (EST), Lisa Lotte Giebel (GER), Susanna Kinnunen (FIN), Ingrid Elsa Mugu (EST) , Kärt Kurvist (EST).

Ürituse korraldajad: Küllike Tint ja Suvi Tuominen
Tekstid: Küllike Tint
Fotod: Meeli Küttim, Jaan Künnap

Arheoloogiasügist toetab Kultuurkapital

Eesti Kultuurkapital

Kasutatud kirjandus

 

Suvi Tuominen (FIN) on mitme teadusharu ja erialaga seotud artist, kes töötab tantsu, koreograafia, etenduse ja arheoloogia alal. Ta on huvitatud küsimustest, mis on seotud kehadega, täpsemalt kehade, esemete, ruumide, maastiku, loomade, putukate ja elutu vahelise intiimsusega. Suvil on magistrikraad arheoloogias ja kutsetunnistus tantsimises. Hetkel taotleb ta magistrikraadi Helsingi Kunstiülikoolis Elava Kunsti ja Etenduste Õppeosakonnas.

Mikko Turpeinen (FIN) on tantsija, kes lõpetas oma õpingud 2017. aastal Outokumpus, Soomes. Hetkel õpib ta teoloogiat Helsingi Ülikoolis ja uurib Capoeirat ehk Brasiilia võitluskunsti liiki kui vaimset praktikat oma magistritöös. Sealjuures on Turpeinen ka entusiastlik meditatsiooni harrastaja.

Lisa Lotte Giebel (GER) elab Karjalas ja õpib kaasaegset tantsu Riveria Tantsu Kutsekoolis. Ta õpib improvisatsiooni, etendust, keelt ja komponeerimist kunsti kehastuses. Lisa on töötanud koos koreograafidega nagu Patricia Carolin Mai, Sonya Lindfords, Rosalind Goldberg ja Mimi Yoeng. Tema enda tööd on mõjutatud huvist haavatavuse, asümmeetria, optimismi, minimalismi, absurdsuse ja keha olemasolu aspekti vastu.

Kärt Kurvist (BA) (EST) – “Alustasin oma tantsulist teekonda seitsmeaastaselt ja sellest ajast olen saanud õppida mitmeid erievaid stiile nagu kaasaegset tantsu, eesti rahvatantsu, tänavatantsu, diskot, rütmilist gümnastikat jne. Hetkel õpingi koreograafiat Tallina Ülikoolis ja olen väga õnnelik, et tants valis minu.”

 

Ingrid Elsa Mugu (EST) – “2019. aastal lõpetasin Tallinna Ülikooli Koreograafia osakonna. Aastate jooksul olen treeninud mitmeid erinevaid tantsustiile, kuid hetkel tegelen aktiivselt flamenco ja rahvatantsu tantsimise ja õpetamisega”

Ida Teeri (FIN) tegeleb teatri ja tantsuga kõikehõlmavalt. Ta naudib spontaanseid mitteverbaalseid suhtlusi, voolavust ja pikki jalutuskäike vaikses metsas.

Susanna Kinnunen (FIN) on tudeng Soomest, kus lõpetab peagi Riveria Outokumpu Kaasaegse Tantsu osakonna. Talle pakub põnevust luua liikumist piirkondades, kus ta saab inspiratsiooni kujudest, maastikust, lõhnadest, värvidest ja helidest.

Nelli Ojapalo (FIN) – “Olen vabakutseline tantsija ja koreograaf ning töötan etenduskunstide alal Lõuna-Soomes. Mu töö on mõjutatud esemetest ja mõtetest, mis kestavad läbi aja. Lisaks tööle, naudin treeninguid oma koeraga ja pikki jalutuskäike looduses.”

Kirsi-Mari Lepik (EST) on vabakutseline tantsuõpetaja, koreograaf ja tantsija. Ta on tegelenud väga erinevate tantsustiilidega alates balletist ja kaasaegsest tantsust kuni rahva- ja kõhutantsuni välja. Oma praeguses töös on ta pühendunud Lähis-Ida tantsude õppimisele, õpetamisele ja enda mitmekülgsele arendamisele ning tal on koreograafia magistrikraad Tallinna Ülikoolist.