Näitus Linnamuuseumis: “Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi” 12.11. Ene Hiio kuraatorituur

Tallinna Toomkooli ja Tallinna Linnamuuseumi ühisnäitus „Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi“ tähistab 700 aasta möödumist Toomkooli esmamainimisest. Näitus avaneb 7. oktoobril. 

2019. aastal oleme jõudnud olulise tähiseni eesti hariduselus – täitub 700 aastat Tallinna Toomkooli esmamainimisest ajalooallikates. Selle tähtpäeva märkimiseks on Tallinna Linnamuuseumis koostöös Tallinna Toomkooliga valminud näitus „Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi.“ Ajaloonäitus kirjeldab toomkooli näitel hariduselu kujunemist Eestimaal läbi sajandite kuni 20. sajandi keskpaigani. Samuti on näitusel eksponeeritud tuntud vilistlastega seotud esemeid ja memorabiilia.
Näituse kuraator on Ene Hiio, kujundajad arhitektuuribüroo b210 ja disainistuudio Ruum 414.
Näitus on avatud Tallinna Linnamuuseumis (Vene 17) 8. oktoobrist 2019 kuni 4. oktoobrini 2020.

Tallinna toomkooli näol on tegemist vanima tegutseva kooliga Eestis ja ühe vanemaga kogu Läänemere regioonis. Keskaegsest ladinakeelsest katedraalikoolist sai Rootsi ajal algharidust andev triviaalkool, hiljem saksakeelne aadliakadeemia ja viimaks gümnaasium. Kooli õpilaste hulgas oli peale aadlike ja vaimulike ka linna kaupmeeste ja haritlaste lapsi, saksa, rootsi, soome, vene ja harva ka eesti päritolu õpilasi. Nende seast võrsus kogu maailmas tuntud teadlasi, maadeavastajaid ja poliitikategelasi, eelkõige aga Eestimaa elu edendajaid.
Vaatamata lühematele või pikematele pausidele on toomkool ikka ja uuesti elule ärganud. 2011 taasavati toomkool põhiharidust andva kristliku erakoolina. Esimest korda ajaloos ei ole see vaid poeglaste õppeasutus ja kooli õppekeeleks on eesti keel.

KURAATORITUUR
Teisipäeval 12. novembril kell 18 kuraatorituur, näitust tutvustab ajaloolane Ene Hiio.
Registreeri siin. Osalemine muuseumipiletiga.

Näituse avamine langeb kokku XIX Tallinna Toompäevadega. Üritustesarja raames toimub 11. oktoobril ajalookonverents „Toomkool 700“ Toompea nelipühi kirikus (Toompea tänav 3), algus kell 12.00.
Konverentsi lõpus tutvustatakse kooli ajalugu käsitlevat uut raamatut “Kaheksanda sajandi lävepakul. Tallinna Toomkool 1319–2019”.

Näitusega käib kaasas muuseumitundKoolilapsed vanas Tallinnas“.

Avastame, kuidas käisid lapsed koolis vanasti – nii 100, 300 kui ka 700 aastat tagasi. Lahendame koos põnevaid vanaaegseid kooliülesandeid ja uurime, millega vana aja lapsed erinevatel ajastutel kirjutasid.

SOBIB: lapsed alates 5. eluaastast, põhikool kuni 5. klassini
KESTAB: 45 minutit–1 tund
HIND: 4 € osaleja kohta
TELLIMINE: haridus@linnamuuseum.ee5919 0980