Näitus Linnamuuseumis: 700 aastast haridust “Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi”

Tallinna Toomkooli ja Tallinna Linnamuuseumi ühisnäitus „Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi“ tähistab 700 aasta möödumist Toomkooli esmamainimisest. 

Näitus on avatud  kuni 4. oktoobrini 2020.

2019. aastal oleme jõudnud olulise tähiseni eesti hariduselus – täitub 700 aastat Tallinna Toomkooli esmamainimisest ajalooallikates. Selle tähtpäeva märkimiseks on Tallinna Linnamuuseumis koostöös Tallinna Toomkooliga valminud näitus „Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi.“ Ajaloonäitus kirjeldab toomkooli näitel hariduselu kujunemist Eestimaal läbi sajandite kuni 20. sajandi keskpaigani. Samuti on näitusel eksponeeritud tuntud vilistlastega seotud esemeid ja memorabiilia.
Näituse kuraator on Ene Hiio, kujundajad arhitektuuribüroo b210 ja disainistuudio Ruum 414.

 

Tallinna toomkooli näol on tegemist vanima tegutseva kooliga Eestis ja ühe vanemaga kogu Läänemere regioonis. Keskaegsest ladinakeelsest katedraalikoolist sai Rootsi ajal algharidust andev triviaalkool, hiljem saksakeelne aadliakadeemia ja viimaks gümnaasium. Kooli õpilaste hulgas oli peale aadlike ja vaimulike ka linna kaupmeeste ja haritlaste lapsi, saksa, rootsi, soome, vene ja harva ka eesti päritolu õpilasi. Nende seast võrsus kogu maailmas tuntud teadlasi, maadeavastajaid ja poliitikategelasi, eelkõige aga Eestimaa elu edendajaid.
Vaatamata lühematele või pikematele pausidele on toomkool ikka ja uuesti elule ärganud. 2011 taasavati toomkool põhiharidust andva kristliku erakoolina. Esimest korda ajaloos ei ole see vaid poeglaste õppeasutus ja kooli õppekeeleks on eesti keel.

PUBLIKUPROGRAMMID
Näitust saadab loengusari Tallinna haridus- ja vaimuelu ajaloost. NB! Kevadhooaja loengud toimuvad veebis.

MuuseumitundKoolilapsed vanas Tallinnas“.

Avastame, kuidas käisid lapsed koolis vanasti – nii sada, kolmsada kui ka seitsesada aastat tagasi. Lahendame koos põnevaid vanaaegseid kooliülesandeid ja uurime, millega vana aja lapsed eri ajastutel kirjutasid.

SOBIB: lapsed alates 5. eluaastast, põhikool kuni 5. klassini
KESTAB: 45 minutit–1 tund
HIND: 4 € osaleja kohta
TELLIMINE: 5919 0980

 

TOIMUNUD

Teisipäeval 12. novembril kell 18 kuraatorituur, näitust tutvustas ajaloolane Ene Hiio.

Näituse avamine langes kokku XIX Tallinna Toompäevadega. Üritustesarja raames toimunud ajalookonverentsil „Toomkool 700“ tutvustati kooli ajalugu käsitlevat uut raamatut “Kaheksanda sajandi lävepakul. Tallinna Toomkool 1319–2019”.