Linnamuuseumi näitus Langebrauni portselanist Priidu Nõmme erakogus

2020 aastani toimunud näitusel olid esmakordselt avalikult eksponeeritud teadaolevalt maailma suurim „Langebrauni“ erakollektsioon.

Priidu Nõmme kogus on Nikolai Langebrauni portselanitööstuse märke kandvaid nõusid ilmselt rohkem kui Eesti muuseumides kokku. Näitus on üles ehitatud temaatilises võtmes, eraldi on eksponeeritud suured tervikserviisid ja lastele mõeldud mininõud. Lisaks esemetele saab vaataja tutvuda ka nende kollektsioneerimisega seotud põnevate lugudega. Erakogu loo kõrval annab näitus ülevaate Nikolai Langebrauni portselanitööstuse ajaloost ja mitmekesisest toodangust.

Nikolai Langebraun (1877–1960) on tuntuim nimi Eesti portselaniajaloos. Kuigi tema ettevõttes portselani ei valmistatud, on seal dekoreeritud esemed oluliseks osaks meie tööstuskunsti- ja disaini ajaloos. 1920.–1930. aastatel Tallinnas tegutsenud portselanitööstuses dekoreeritud esemeid leidub Eesti kodudes praegugi. Need on osa perekonnalugudest, kandnud läbi okupatsiooniaastate „kuldse Eesti aja“ hõngu ja muutunud kollektsionääride hulgas ihaldatud kogumisobjektiks.

Kuraator: Anne Ruussaar
Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline kujundaja: Mari Kaljuste

Näitus on Linnamuuseumis (Vene 17) avatud 20. veebruarist 2019 kuni 12. jaanuarini 2020.

 

Näitust saadavad publikuprogrammis loengud, töötoad ja ka tellitavad üritused, mis pakuvad äratundmisrõõmu ja elamusi igas eas külastajale. 

Info ja tellimine:  või 615 5184

Toimunud:

Teisipäev, 12. märts kell 17.30: Loeng, Anne Ruussaar. „Nikolai Langebrauni portselanitööstuse ajalugu”.
Teisipäev, 9. aprill kell 17.30: Vestlusõhtu, Anne Ruussaar, Priidu Nõmm. „Langebraun kodus ja muuseumis“.
Teisipäev, 23. aprill kell 17.30: Töötuba, Anne Ruussaar. „Kuidas leida Langebrauni?“

Kuraatoriekskursioonid:
Teisipäev, 24. september
Teisipäev, 15. oktoober
Teisipäev, 19. november

Näituse lõputuur 7. jaanuaril 2020! Loe lähemalt

Näitusega seoses on ilmunud Tallinna Linnamuuseumi sarja TALLINNA VARAMU esimene raamat: Anne Ruussaare „LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS. Nikolai Langebrauni portselan“.

Raamatu koostamisel on kasutatud põhiliselt Tallinna Linnamuuseumi kollektsiooni, kus leidub veidi üle 400 eseme, ja kollektsionäär Priidu Nõmme erakogu.
Raamat valmis koostöös kirjastusega Tänapäev.

Loe lähemalt

Anne Ruussaar LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS. Nikolai Langebrauni portselan