Kuni 22. aprillini näeb Tallinna Linnamuuseumis näitust “Ähvardav teras”

Näitus „Ähvardav teras. 19. ja 20. sajandi tulirelvi Tallinna Linnamuuseumi kogust” tutvustab omaaegseid haruldusi ja ka tänapäevast tehnikat – relvi sõjariistade arenguloos pöördelise tähtsusega ajastust.

Relvad ilmasõdade aegadest ja praegusest Eesti kaitseväest, vintpüssid, püstolid, kuulipildujaid – Tallinna Linnamuuseumis näeb viimase sajandi jooksul revolutsiooniliselt muutunud relvastust. Eksponeerimist leiavad nii eestlaetavad, mehaanilised, trumli ja padrunisalvega kui ka automaatsed tulirelvad. Samuti tänapäeval Eesti kaitseväes kasutatavad vintpüssid, püstolid ja kuulipildujad, mida muidu kohtame peamiselt paraadidel. Mõningaid relvi tutvustatakse ka filmilõikudega nende lahtivõtmisest ja kokkupanekust.

Lisaks tulirelvade arenguloole ja tööpõhimõtteile leiab näituselt ka tõelisi haruldusi Linnamuuseumi kogus, nagu relvameister Jartari Kolomba jahipüss. Samuti on väga haruldased eksponaadid Tallinna Arsenali relvatehasest ja selle toodangust 1930. aastatel, seal valmistatud relvadest ja laskemoonast. Mõnda saab lugeda ajaloolisest duellikultuurist, mida illustreerivad kuulsate Saksamaa relvameistrite valmistatud duellipüstolid Linnamuuseumi kogudest.

Näha võib ka tõelisi haruldusi: Tallinna linnamüüri Assauwe torni peidikust leitud ja ajahambast puretud 1941. aasta relvi ja ka muidu harva näidatavaid kahjustatud relvi vrakkide ja vanarauana.

Näituse kuraator Ando Pajus (Tallinna Linnamuuseum), kujundaja Ivari Männi