13. juunil näituse “Kõlvatu Tallinn” publikupäev

Pühapäeval, 13. juunil tutvustab Tallinna Linnamuuseum näitust “Kõlvatu Tallinn” pealinna prostitutsiooni ajaloost. Toimuvad ekskursioonid ja tutvustused, kelmikaid ja kõlvatuid laule esitab Lauri Õunapuu ansamblist Metsatöll.

Näituse kuraator Madli Vendik nendib, et prostitutsioon on olnud Tallinna linnakultuuris varasematel aegadel tavaline nähtus: “Meil on teada keskajast ka üks lõbumaja, mida pidas Tallinna raad.” Kuid konkreetset näitust see siiski ei inspireerinud. “Minu jaoks hakkas see idee kerima kurikuulsast Ned de Baggost,” lausub Vendik. Baltisakslasest “pornokuningas” tegutses Tallinnas kahe maailmasõja vahel ning temaga seotud skandaalid pakkusid toona omajagu kõne- ja kõmuainest.

“Tema pöörane elu ja triksterlik käitumine pani mõtlema, et selline lugu annab ainest näituseks. Siis hakkasime otsima võimalusi teemat veidi laiemalt avada ning sobivat vaatenurka selle kajastamiseks,” selgitab Vendik.

Kuraator täpsustab, et teda üllatas, kui misogüünselt on prostitutsiooni teemat seni käsitletud. Näiteks on eesti keeles ütlemine “läks linna litsiks”. Vendik sõnab, et näitusel on välja toodud statistika 1920. aastast: “Sealt on näha, et valdav enamus Tallinna prostituutidest on tulnud maalt. Samas ei tähenda see muidugi, et enamik maalt linna läinud neidudest prostituudiks hakkas.”

Näitus ei keskendu kindlasti prostitutsiooni glamuriseerimisele, vaid valgustab läbi ka selle varjuküljed. Seetõttu soovitab kuraator võtta sõna “kõlvatu” näituse nimes mitmetähenduslikult ning irooniaga: “Me kutsume näitust külastama avatud uudishimuga ja tarbetut hinnangut andmata.”

Näituse avamise puhul toimuvad 13. juunil  linnamuuseumis prostituudi ametitõendite ja lambasoolest kondoomide töötoad, Lauri Õunapuu kontserdid ning kõlvatute lauludega põimitud sekskursioon mööda ajaloolisi patuurkaid.

Näituse “Kõlvatu Tallinn” publikupäeva kava:
Pühapäev, 13.06

Kell 12–15 tohter väljastab kollaseid pileteid ehk prostituudi töötõendeid (külastajad võivad kaasa võtta oma dokumendipildi!).
Kell 12–15 lambasoolest kondoomide töötuba.
Kell 13 Lauri Õunapuu kõlvatute laulude lühikontsert (20 min).
Kell 14 algab raekoja platsil sekskursioon kõlvatute lauludega. Esineb Lauri Õunapuu. Sekskursiooni veab Kristi Paatsi.
Kell 16 Lauri Õunapuu kõlvatute laulude lühikontsert (20 min).

 

Loe näitusest lähemalt SIIT
Näituse meeskond:
Kuraator Madli Vendik, projektijuht Made Isak, kunstnik Nele Sooväli, graafiline disain Kadri Hallik, ehitus Random Solutions.
Näitus jääb Tallinna Linnamuuseumis Vene 17 avatud kaheks aastaks.

Lisainfo:
Made Isak
615 5184, 5332 3215

Pressiinfo:
Jane Salu

5382 3380