25. septembril räägib Anne Ruussaar Linnamuuseumis Eesti portselanist

Teisipäeval, 25. septembril kell 17.30 räägib Linnamuuseumis teadur-kuraator Anne Ruussaar teemalEesti portselan? Portselanitootmise ja kasutamise ajaloost Eestis“.

Tallinna Linnamuuseumi aastanäituse „100 aastat argipäeva“ publikuprogrammi kuuluval loengul räägitakse portselani tootmisest ja kasutamisest. Portselani ei ole Eestis tööstuslikult kunagi toodetud, kuid üksikuid katsetusi on siiski tehtud. Miks see nii on ja milliseid katsetusi portselani valmistada siin läbi ajaloo on tehtud, sellest räägib Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Anne Ruussaar.

Loengul tutvustatakse Tallinnas tegutsenud  Christian Ficki Fajansimanufaktuuri (1772–1782)  ja Woldemar Johann von Lauw Põtsamaa lossi rajatud portselanimanufaktuuri (1782–1800). Ülevaate saab ka 20. sajandil tegutsenud väiketööstuste katsetustest näiteks 1930. aastatel Rene Weberi Tallinnas tegutsenud ettevõttest „Ultra“.

Lisaks selgitatakse, miks siis ikkagi ostutus portselani tootmisest edukamaks juba valmis nõude kohapeal „kaunistamine“.

Loengul osalemiseks REGISTREERI SIIT!
Osalemine muuseumipiletiga (täispilet 4 €, sooduspilet 3 €).

Enne loengut saab tutvuda Linnamuuseumi avahoidlaga. Rikkalikku keraamikakogusse kuuluvad ligi 2000 portselan- ja fajansseset Eestist, Euroopast ning Hiinast ja Jaapanist, mis on eksponeeritud koos koobaltmaalingutega ahjukahlite ja Madalmaadest pärit keraamiliste seinaplaatidega.

Programmi järgmiste loengute ja töötubadega tutvu loengusarja lehel!Langebraun tlm_25358

Nikolai Langebrauni portselanitööstuses valmistatud tass alustassiga. TLM 25358

Loengusarja toetab:
Eesti Kultuurkapital