Tallinna Linnamuuseum Google Arts&Culture platvormil

Tallinna linnamuuseum avas esimese Eesti muuseumina Google Arts & Culture platvormil virtuaalekspositsiooni, mis võimaldab muuseumi ja selle varadega tutvuda kõikjal maailmas.

Tallinna Linnamuuseumiga võid tutvuda SIIN

Näha võib ka Linnamuuseumi, Kiek in de Köki ja Peeter I maja virtuaaltuuri.

Multimeedialahendused muuseumis on juba tavapärased. Et aga muuseumiekspositsioon saab kõikjale ulatuva meedia osaks, on uuem suundumus, mille tegelikku mõju muuseumimaastikule veel päriselt ennustada ei osatagi. Juba praegu on Google Arts & Culture platvormi kaudu võimalik lähemalt vaadata tuhandeid kultuuriobjekte – arhiive, rahvusparke ja muuseume üle maailma, sh Briti muuseum, MoMA, Musée d’Orsay.
Samasse ritta kuulub ka Tallinna Linnamuuseum. Siinsed kultuuriväärtused, mis enne olid hoidlates peidus, on nüüd ülikvaliteetse kujutisena kättesaadavad üle maailma.

Veebiekspositsioon koosneb 3D virtuaaltuuridest ja neist moodustatud virtuaalnäitustest ning kõrgresolutsioonis fotodest museaalidest. Selleks tõi Linnamuuseum avalikkuse ette üle 160 museaali, millest omakorda üle 2/3 on seni olnud kogudes vaatajate eest peidus.

Praeguseks on kogu materjalist koostatud viis temaatilist näitust. Tegu on areneva projektiga, mis pakub rohkelt avastamisvõimalusi ka tegijaile. Enamike objektide kohta on lisatud link Eesti muuseumide andmebaasile MuIS. Sissevaade on nii Tallinna Linnamuuseumi keskaegsesse kaupmehemajja kui ka suurtükitorni Kiek in de Kök ja Peeter I majamuuseumisse.

Esimene Eesti muuseumi virtuaalnäitus Google Arts & Culture platvormil (esimene siinne kultuuriasutus oli Rahvusarhiiv) on nähtav nii veebis kui ka Androidi ja iOSi mobiilirakendusena. Projekti juhtis Linnamuuseumi poolt ekspositsiooniala peaspetsialist Karel Zova. Ettevõtmisele pandi alus 2015, kui koguhoidjad valisid oma kollektsioonidest välja huvitavamaid seni eksponeerimata esemeid ja Google’i operaator käis Linnamuuseumi hoonetest pildistamas 3D Street View panoraame. Tulevikus on võimalik kunstiteoseid pildistada ka ülikõrge resolutsiooniga nn gigapiksel-tehnoloogiaga, ent selle töö järjekord on pikk ja ülemaailmne.
Linnamuuseumi kogudes säilitatavast 150 000 museaalist enamik on leitavad Eesti muuseumikogude andmebaasist MuIS, ent muuseumi jutustatavate lugude nähtavakstegemisel pakub Google Arts&Culture seniolematuid võimalusi. Esialgu on kogu platvormi info kättesaadav ingliskeelsena.

Tallinna Linnamuuseumi ekspositsiooniga saab tutvuda: www.google.com/culturalinstitute/beta/u/0/partner/tallinn-city-museum

Google Arts&Culture platvormist loe lähemalt www.google.com/culturalinstitute/about/

Tallinna Linnamuuseum on nüüdsest lähemalt vaadeldav ka Google Arts & Culture platvormil