Linnamuuseumi kogudes leiduv Carl Fick’i portselan on üha hinnalisem

Bukowskis Stockholm oksjonil müüdi Carl Christian Fick’i manufaktuuri fajanssnõud seekord hinnaga, mis jäi väljaspoole Tallinna Linnamuuseumi ostujõudu. Kollektsionääride poolt hinnatud haruldusi saab muuseumikogus siiski vaadata juba praegu.

Tallinna Linnamuuseumini jõudis tänavu info, et oksjonimajas Bukowskis Stockholm tulevad detsembris 2018 oksjonile kokku kaheksa Fick’i manufaktuuri nõud – tirin ja taldrikud. Esemed kuulusid seni 1990. aastate alguses surnud tuntud Rootsi kollektsionäärile Fredrik Wehtjele, kellel olid sidemed ka Tallinna Linnamuuseumiga.

Apteeker Carl Christian Fick’i fajansimanufaktuur tegutses aastail 1772–1782, olles üks esimesi tööstusettevõtteid Tallinnas. Selles valmistatud esemed esindavad nn Balti rokokoo stiili, mis oli omane mitmele Läänemeremaade fajansitootjale. Samas on Ficki fajanss teistest selgelt eristatav oma vormiterviklikkuse, dekoratiivsuse ja lopsaka lilldekoori kaudu ning kujunenud kollektsionääridele tõsiseks ahvatluseks. On üldteada, et neid kollektsionääride poolt kõrgelt väärtustatud  tarbekunstiesemeid, mida tuntakse ka lihtsalt Tallinna fajansi nime all, on säilinud vähe. Eri muuseumides on kokku ehk 150 eset, erakogude kohta andmed puuduvad. Mõneesemeliste kogudena leidub Tallinna fajanssi Läti, Soome, Rootsi, Taani, Saksamaa, Prantsusmaa muuseumides. Esinduslik kollektsioon on Peterburis Ermitaažil.

Muuseum oli oksjonil pakkuja, kuid ühtegi eset osta meil kahjuks seekord ei õnnestunud: esemete müügihind läks liiga kõrgeks ja ületas muuseumi võimalused.

Tallinna Linnamuuseum on rahvusvaheliselt tuntud oma Tallinna fajansi kollektsiooni poolest, muuseum on 38 eseme uhke omanik. Eesti muuseumidel on Ficki fajanssi veel ainult Eesti Ajaloomuuseumil ühe aroomivaasi näol.

Carl Christian Ficki manufaktuuris toodetud fajanssi saab näha Tallinna Linnamuuseumi keraamika avahoidlas Vene 17.

Pildil näha oleva tirinaga sarnane müüdi oksjonil hinnaga 90 000 SEK.

Carl Christian Ficki manufaktuuri fajansstirin

Carl Christian Ficki manufaktuuri fajansstirin