Näitus Tammsaare pargis 28.07.–4.09. “Hoia. Mäleta. Jaga.“ Linna võim, vaim ja eluolu läbi sajandite Tallinna Linnamuuseumi kogudes

Alates 28. juulist kuni 4. septembrini 2022 sai Tammsaare pargis vaadata näitust „Hoia. Mäleta. Jaga”, mis esitleb linna võimu, vaimu ja eluolu tunnistajaid Tallinna Linnamuuseumi kogudes.

Tammsaare pargi galeriil saab kogu augusti jooksul tutvuda Tallinna ajaloo kõige erinevamate kihistustega, mida esindavad Tallinna Linnamuuseumi kogudest valitud esemed – omamoodi „staarmuseaalid“. Näitus kutsub heitma pilku muuseumi kogudele, et saada aimu, kuivõrd kirev ja mitmetahuline on Tallinna ajalooline eseme-, kunsti-, foto- ja dokumendipärand. Näha on fotot Euroopas ainulaadsena säilinud Tallinna raevaibast ja Pirita kloostrist leitud reliikviast, aga ka näiteks Kalamaja poistekambale valmistatud rinnamärgist ja sajanditagusest kohaliku tootja vürtsikilupakendist.

Tallinna linn on kogunud linna ajalooga seotud ning linlaste eluolu ja linna edenemist kajastanud esemeid alates 1911. aastast. Kohe algusest on kogusse kuulunud ka Tallinna rae pärandus, millele iga järgmine ajalooetapp on lisanud oma eripärase panuse. 2022. aastaks on Tallinna Linnamuuseumi kogudes üle 162 100 museaali, mis jagunevad 23 teemakoguks. Kogumise märksõnadeks on linnaelaniku olme, siin tegutsenud asutuste ja organisatsioonide materjalid ja varad ning nii suur- kui väiketööstuste toodang läbi sajandite – kõik, mis on linnale tulu ja kuulsust toonud ning aidanud siinset elu edendada.

Meeskond: Maris Rosenthal, Merle Tank, Heli Nurger

Graafiline disain: Aadam Kaarma (AKSK OÜ)

Toimetaja: Maarja Valk

Tõlge: Tõlkebüroo Pangloss OÜ

Trükk ja paigaldus: Digitrükk OÜ

Nii näitusele jõudnud kui ka seni eksponeerimata museaalid on leitavad ka muuseumide veebiväravas www.muis.ee. Pilgu kogudele saab heita ka platvormil Google Arts&Culture.

Tallinna Linnamuuseumi moodustavad praegu seitse filiaali koos oma ajalooliste hoonetega: Tallinna linnaelumuuseum keskaegses kaupmehemajas, Fotomuuseum kunagises raevanglas; nelja torni, müürikäiku ja bastionikäike ühendav Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Tallinna vene muuseum, Kalamaja muuseum ning Lastemuuseum Miiamilla ja Peeter I maja Kadriorus.

„Hoia. Mäleta. Jaga.”

Linna võim, vaim ja eluolu läbi sajandite Tallinna Linnamuuseumi kogudes

Näitus Tammsaare pargis

28.07.–31.08.2022

Tallinna Linnamuuseumi Tallinna mälu aasta moto on „Hoia. Mäleta. Jaga.“

Tallinna Linnamuuseumi ajaloost saad ülevaate SIIT

Fotod Tallinna Linnamuuseumi kogudest, Meeli Küttim.

Mängutoos 19. sajandi I poolest. Laulva linnuga mängutoose hakati valmistama Šveitsis 18. saj keskel. Mehaanika arenedes vähenes nende mõõt nuusktubakatoosi suuruseks.

Spioonikaamera mudel Minox A III leidis kasutamist ka James Bondi filmis“Her Majesty’s Secret Service” (1969)

Kilutoos „President“ pärineb Rudolf Andersoni 1906. aastal Kalamajas asutatud kalakonservide tööstusest.

Tallinna raele tellitud Madalmaade meistri Henri van Lacke töökojas Enghienis 1547. a kootud 8,6 m pikkune piltvaip “Saalomon sõidab Giihoni allikale. Saalomoni kuningaksvõidmine”