11.–12.09 Taani-Eesti ajalookonverents „Taani-Eesti suhted keskajal“ Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis

11.12. septembril 2021 toimub Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis Tallinna Linnamuuseumi, Tartu Ülikooli ja Frederiksborgi Taani rahvusliku ajaloomuuseumi korraldatud Taani-Eesti ühine ajalookonverents „Taani-Eesti suhted keskajal“. Konverents on osa Carlsbergi Fondi järeldoktori stipendiumiprojektist.

Lübecki õiguse Tallinna koodeks aastast 1282

Interdistsiplinaarne konverents toob kokku ajaloolased, arheoloogid, kunstiajaloolasid ja teoloogid. Teemadering hõlmab ristisõdu Läänemeremaades, Taani võimuperioodi Põhja-Eestis (1219–1346), Tallinna linna vanemat ajalugu, poliitilisi ja diplomaatilisi suhteid, kirikulugu ja ka kultuurisidemeid kahe maa vahel 13. sajandist kuni 16. sajandi alguseni. Esinejateks on neli Taani ja seitse Eesti teadlast, konverentsi lõpus peab kokkuvõtva ettekande Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, keskaja professor Anti Selart.

15. juunil 2019 avati Taani kuninganna Margrethe II osavõtul Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis Frederiksborgi Taani ajaloomuuseumi ning Tallinna Linnamuuseumi koostöönäitus „Dannebrog ja Eesti 1219-2019“. Samas kuulutati välja ka Taani ja Eesti ühise ajaloo uurimiseks loodud järeldoktori stipendiumiprojekt (Carlsbergi Fond), mille stipendiaatideks said Eestist keskaja ajaloo uurija dr Mihkel Mäesalu (Tartu Ülikool) ja Taanist dr Stefan Pajung (Frederiksborg Nationalhistorisk Museum). Kaheaastast järeldoktori stipendiumiprojekti on juhtinud Frederiksborgi Taani ajaloo muuseum koostöös Tallinna Linnamuuseumi ja Tartu Ülikooliga.
Teadusprojekt keskendub Eesti ja Taani ühisele ajaloole keskajal, peamiselt ajavahemikule 1200 kuni 1500. Teemadeks on sündmustelugu, diplomaatilised suhted, kommunikatsioon ja kirikulugu. Lisaks juba avaldatud ja valmivatele teadusartiklitele on teadusprojekti üheks väljundiks ka käesolev ajalookonverents „Taani ja Eesti suhted keskajal“.

Toimumisaeg: 11.-12. septembril 2021

Toimumiskoht: Kiek in de Köki Kindlustustemuuseumi Neitsitorni lektooriumisaalis, Lühike jalg 9A, Tallinn.

Seminari töökeel on inglise keel.

PALUME REGISTREERIDA OMA OSAVÕTT KONVERENTSIST SIIN

Konverentsist osavõtjail palume esitada Covidi vastu vaktsineerimise tõendi, Covidi läbipõdemist kinnitava arstitõendi või 48 tundi kehtiva negatiivse koroonatesti.

Lisainfo registreerimise ja korralduse kohta: Tallinna Linnamuuseumi teadusdirektor Pia Ehasalu
Tel +372 56479459, ,

Konverentsi sisu puudutavad küsimused Mihkel Mäesalu (Tartu Ülikool)

KONVERENTSI KAVA:

Konverentsi “Taani-Eesti suhted keskajal”, Tallinn 11.– 12. september 2021, ajakava

Laupäev, 11. september

9:00–9:15 avasõnad: Toomas Abiline, Mihkel Mäesalu ja Stefan Pajung

9:15–10:45 esimene blokk: ristisõjad

Kurt Villads Jensen: King Valdemar II and Tallinn 1219 – just another of his conquests or part of a grand plan?

Kristjan Kaljusaar:  The Times They Are a-Changin’ – Survival Strategies of Estonian Elites During the Livonian Crusades.

Modereerib Ivar Leimus

10:45–11:15 kohvipaus

11:15–12:45 teine blokk: Taani-aegne Tallinn

Tiina Kala: Old DocumentsNew Meanings. Some Interpretations of 13th-century Danish Royal Charters for Tallinn.

Villu Kadakas: Territorial development and fortifications of the lower town of Tallinn in the Danish period.

Modereerib Jüri Kivimäe

12:45–13:45 lõunapaus

13:45–15:15 kolmas blokk: kirikulugu

Stefan Pajung: Interactions between the Estonian clergy and the Danish Church in the Middle Ages. Johnny G. G.  Jakobsen: The Dominican Convent in Tallinn as part of the province of Dacia.

Modereerib Mihkel Mäesalu

15:15–15:45 kohvipaus

15:45–17:15 neljas blokk: Taani võimuperiood Põhja-Eestis

Thomas Riis: The status of Danish Estonia – a colony or part of Denmark.

Mihkel Mäesalu: The King of Denmark in the eyes of his Estonian vassals and subjects.

Modereerib Kurt Villads Jensen

Pühapäev, 12. september

9:00–10:30 esimene blokk: Taani-Eesti suhted pärast aastat 1346

Juhan Kreem: The Royal Danish ship “Maria” in Tallinn 1518-1519.

Madis Maasing: Danish-Livonian relations in the beginning of the Reformation Era (1520s and 1530s)

Modereerib Anti Selart

10:30–11:00 kohvipaus

11:00–12:30 teine blokk: mõningaid momente Taani rollist Eesti ajaloos

Torben K. Nielsen: Emotions and Sensations in the 13th century Baltic Crusades.

Anu Mänd: Søren Abildgaard’s drawings of Estonian medieval monuments.

Modereerib Stefan Pajung

12:30–13:30 lõunapaus

13:30–14:00 lõpusõnad: Anti Selart

Pildil Lübecki õiguse Tallinna koodeks aastast 1282.