27. aprillil kell 18: kuraatorituur näitusel “NÄHTAMATU VALGUS. Vabamüürlus Tallinnas kahe ilmasõja vahel”
Sel neljapäeval, 27. aprillil kell 18 algaval kuraatorituuril tutvustavad Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitust “Nähtamatu valgus. Vabamüürlus Tallinnas kahe ilmasõja vahel” näituse kuraatorid, ajaloolane Toomas Abiline ning vabamüürluse ajaloo uurija Meelis Piller. Näitust saab vaadata kuni 10. maini.
Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitus pakub sissevaadet 1920.–1930. aastate tallinlaste spirituaalsete otsingute varjatud maailma. Nüüd juba ligi 96 aastat tagasi, 27. mail 1927 pühitseti Tallinnas esimene eestikeelne vabamüürlaste loož Kalevipoeg.
Rahvusliku enesemääratluse ning rahvusriikide tekkimisega 19. sajandi Euroopas kaasnes huvitav nähtus – koos rahvusluse ja rahvusromantismiga käis üle Euroopa võimsa lainena kasvav huvi müstitsismi ning okultsete ja esoteeriliste teadmiste vastu. Lääne esoteerika jõulisimaks esindajaks oli teosoofia, seda ka Eestis.
Teosoofiast olid tugevalt mõjutatud 1920. aastatel Tallinnas asutatud ühisvabamüürlaste loožid Kalevipoeg, Sveta Nezrimago ja Za Vernost. Loožidesse koondus nii eesti kui ka vene rahvusest haritlasi, kes olid haaratud kõrgetest ligimesearmastuse ja igavese tõe otsingute ideedest ning pühendunud okultsete ja filosoofiliste süsteemide uurimisele.
Loožide liikmeiks olid antikvaar ja raamatukaupmees Harald Liiker, kirjanik Mait Metsanurk, kunstnikud Helmi Reise ja Karl Hoerschelmann, filosoofid ja poeedid Mihhail Janson ja Mihhail Sidorov jt. Looži Kalevipoeg tegevust on tutvustanud teadmamees Gunnar Aarma, kelle vanemad August ja Liisi Aarma olid Kalevipoja looži liikmed.
Näituse kuraatorid on Meelis Piller ja Toomas Abiline, kujundaja Anne Järvpõld.
Näituse valmimist toetas Kultuurkapital.
Näitus on eksponeeritud Lühikese jala väravatornis, sissepääs Neitsitorni (Lühike jalg 9a) kaudu.
Näitusele saab tellida kuraatoriekskursioone aadressil või tel 601 2751.
Pileti kuraatorituurile (6 €) saad SIIT