Fotomuuseumis toimub 8. oktoobril kl 18-20 portreeaasta põhinäituse artist talk

PORTREEAASTA PÕHINÄITUSE ARTIST TALK

Esinejad: Peeter Laurits, Ülo Josing, Mark Raidpere, Urve Kaaristu, Arvo Iho ja Toomas Volkmann
Moderaatorid: Annika Haas ja Tanel Verk

8. oktoobril kl 18.00–20.00 toimub Fotomuuseumis portreeaasta põhinäituse “Eesti portreeavangard 1980–2000” artist talk. Ekspositsiooni 20 kunstnikust jagavad oma mõtteid publikuga Peeter Laurits, Ülo Josing, Mark Raidpere, Urve Kaaristu ja Arvo Iho, et arutleda erinevate ajajärkude Eesti portreefoto olemuse üle. 30-40 aasta taguste meenutuste kõrval räägitakse analoog- ja digimeetodi mõjude erinevusest portreefotole. Vahetatakse mõtteid, kas ja kuidas tehnilise lähenemise muutused meediumis on kujundanud fotograafia sisulist poolt. Ennustatakse portreefotograafia tulevikku ja selle avangardivõimalusi käesolevas ajahetkes.

Näituse üks kuraatoreist, Tanel Verk, räägib sissejuhatuseks Eesti portreefotograafia arenguloost ja suundadest üldiselt.

Tanel Verk: “Fotomuuseumi portree-aasta põhinäitus toob vaataja ette 1980. ja 90. aastate Eesti avangardsed portreefotod. Heidame pilgu tollasele nägemusele inimesest, ajast ja fotograafist.1980. aastatel toimus pöördeline murrang nii Eesti ühiskonnas, kunstis kui ka fotograafias. Ühelt poolt veel nõukogudeaegne elukorraldus, teisalt juba taasiseseisvumisega seotud tunded. Peale olid kasvanud noored loovisiksused. Fotokunstis hakkasid žanrid teisenema. Kadunud oli varasem modernismimaik, mis aga ei tähendanud, et tehniliselt ei oleks katsetatud. Varasemate hõbeželatiinfotograafial baseeruvate eritehnikate asemel kasutati enam negatiivide eeltöötlust või fotode järeltöötlust: toonimist, kraapimist, juurdejoonistamist jms. Samas kaldus suund üha enam kontseptualismi poole. Ebaoluliseks muutusid valguse ja varju suhe, ilutsev esteetika. Esile tõusid sõnum, emotsioon ja protest, mida vormiliselt edasi anti.”
Näitusel on eksponeeritud kahekümne autori ligi viiskümmend originaaltööd Fotomuuseumi kogudest, kuus videointervjuud ja üks kunstiline autorifilm.
Autorid: Sven Arbet, Arvo Iho, Ülo Josing, Urve Kaaristu, Toomas Kaasik, Toomas Kalve, Peeter Laurits, Ly Lestberg, Peeter Linnap, Meelis Lokk, Herkki-Erich Merila, Tõnu Noorits, Ain Protsin, Mark Raidpere, Ann Tenno, Einar Tiits, Malev Toom, Tõnu Tormis, Tõnu Valge, Toomas Volkmann.

Rohkem infot:
Näituse kuraatorid Tanel Verk , tel 56491953 ja Annika Haas

Registreerumine: https://forms.gle/yBURM2wQbrpfUxsY8

Osalemine muuseumipiletiga!

Toomas Volkmanni foto pseudonüümi Tristan Mann alt. 1991-1992 "Valguse Maja". Viis vaatust.

Toomas Volkmanni foto pseudonüümi Tristan Mann alt. 1991-1992 “Valguse Maja”. Viis vaatust.